| Chupulix a întrebat:

Cam cat are salariu un actor din Romania? Dar in strainatate? Si cum devi actor dupa facultate? Te duci la castinguri sau exista alte metode?

PS: Am cautat si pe google, dar nu prea am fost lamurita.

5 răspunsuri:
| Liiiax99 a răspuns:

Au salaraii foarte mari.
Dar depinde in ce film joci ca nu toti regizorii de platesc cu 5000 de euro si chiar maiiiiii muuuuult. happy

| TheTelemea a răspuns (pentru Liiiax99):

Sigur.

In Romania in jur de 300-400 de euro/luna = nimic, la noi e bataie de joc, muncesti mult pentru nimic, plus ca filmele de la noi sunt praf.
In State daca esti cineva mult mult mult de tot(7000+, depinde si cat si unde lucrezi, ce roluri ai, cat muncesti etc.)
In alte tari... habar n-am, ceva intre SUA si noi. Depinde de tara.
Fundoi please.

| Byana a răspuns:

In Romania salariul unui actor debutant este de 700 de lei, in strainatate nu stiu sa-ti zic cat sunt dar fii sigura ca este mult mai mare, ca si in alte domenii de astfel. In timpul facultatii vei face stagii de practica la teatru sau in cadrul spectacolelor organizate de facultate, stagii care uneori sunt platite, alteori sunt doar de adaugat in palmares si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, sunt alti care fac zeci de mii de euro pe episod si alti care sunt muritori de foame deoarece nu au fost vreodata alesi pentru vreun film.

| Sadop a răspuns:

Daca esti ales in filme, seriale, reclame, emisiuni Tv castigi foarte bine. Insa daca termini Actoria, dar nu profesezi te poti considera muritor de foame.
Da, participi la castinguri. Mai ai sansa sa fii propus pentru anumite emisiuni.
Insa trebuie sa fii foarte bun si sa ai bani si spate ca sa te lansezi.
In alte tari, precum S.U.A, nu prea sunt actori muritori de foame deoarece la ei sunt mult mai multe filme. Normal ca salariile sunt mult mai mari.
Bafta!