| 2Bad a întrebat:

Cam ce facultate asi putea sa urmez avand in vedere ca sunt bun la fizica si la sport? Stiu ca sunt optiuni pentru fizica dar nu vreau sa ajung coleg cu toti felul de tocilari si nici nu prea imi place genul asta de munca(intelectuala), pe de alta parte imi place sportul doar ca si acolo ajung cu tot felul de redusi mental(ca sa ma exprim frumos)-oricum la ambele categorii sunt si exceptii, ca sa nu ma intelegeti gresit. Eu ma gandeam la o slujba care sa le combine(ceva gen fortele speciale, cred). Daca stiti, va rog, ajutati-ma!

Funda!

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Dacă ești „ Bun la fizică", poți urma : fizica, sau matematică mecanică sau
o facultate cu caracter politehnic de tipul :
1) energetică neconvențională, 2)electronică,
3) electrotehnică,
4) Motoare,
5) Construcțiile
6) aparatură medicală
7) aeronave
8) mecanică fină
9) automatizări și circuite fluidice
9) știința materialelor
10)etc.
Noul nomenclator de facultăți este altul, dar îți faci tu corespondența.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu există fizică „ adevărată ", fără foarte multă matematică.

Tu ești puțin „copil "- spre a nu spune cam prost- dacă nu pricepi scopul unei facultăți.

Vreau să muncesc în domeniul cutare, deci trebuie să fac una din următoarele n facultăți.

Perioada facultății este un timp intermediar.

Nimeni nu face prietenii în facultate și nu contează colegii de facultate.

Deci nu are importanță dacă colegii de facultate sunt : tocilari, bătuți în cap șamd.

| 2Bad explică (pentru MMihai):

Faza cu colegii e doar asa, de distractie. Ideea e ca prefer sa fiu activ si sa ma simt bine la lucru.

| MMihai a răspuns (pentru 2Bad):

Alege meseria pe care vrei să o practici și nu facultatea, că asta, este numai o etapă intermediară.
Vreu să fiu medic!== facultatea de medicină.
Vreu să lucrez în energetica neconvențională : centrale eoliene, hidrocentrale -eoliene, centrale solare, centrale pe biogaz, centrale care să valorifice căldura pământului, șamd.
Aici trebuie oameni cu multe meserii, unii fac unele, alții fac altele.
Meserii : matematician, fizician, inginer energetician, inginer proiectant de... turbine, motoare, etc., inginer electronist, inginer de automatizări,, inginer constructor șamd și toți lucrează în domeniul energeticii neconvenționale, dar fiecare pe porțiunea lui.