| bleakk a întrebat:

Cand ma gandesc la oamenii care se chinuie si investesc in facultati ca sa ce? Pana la urma foarte putini reusesc sa faca ceea ce le place si uneori pe bani ft putini care sunt si ei foarte improtanti.Cand ma uit la meseria de fotbalist,esti in atentie mereu (asta daca iti place si cui nu ii place sa fie in centrul atentiei,mai ales la un club mare), salariu foarte mare(chiar daca joci la un nivel ridicat pana la 30 de ani,esti asigurat aproape pe viata),antrenamente, excursii and so on.Ce ziceti?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu toata lumea se poate face fotbalist, mai sunt si muritori de rand care au nevoie de meserii

| Cezar a răspuns:

Întradevăr, unii oameni care au terminat şi 2 facultăţi nu îşi pot găsi de muncă, dar nu datorită lor, din cauza că trăim unde trăim. La treaba cu antrenori ţin să te contrazic, nu întodeauna poţi să ajungi în centrul atenţiei sunt mii de jucători care au jucat la echipe de fotbal importante şi nimeni nu îi mai ţine minte, nu întodeauna poţi să ajungi antrenor, după ce depăseşti vârsta tinereţei mai vin şi probleme de sănătate în cele mai multe din cauze, nu îţi poţi asigura şi viitorul, nu mulţi sunt dispuşi să te angajeze ca antrenori deoarece nu ai fost cine ştie ce când ai jucat, posibil că da dar ligi mici, şi din acele ligi mici nu cred că ai nu ştiu ce salariu. Nu ştiu dacă meseria de fotbalist se trece în cartea de muncă, dacă nu, nu ai să ai pensie când ajungi la vârste mare dupa 65 de ani, ţin să cred că cel care are 2 facultăţi are mai mare posibilitate să îşi rezerve viitorul decât un fotbalist, care nu e în centrul atenţiei şi fără de succes, posibilitatea de a fi un fotbalist de succes e foarte mică.

| tacitacitaci a răspuns (pentru Cezar):

"Întradevăr, unii oameni care au terminat şi 2 facultăţi nu îşi pot găsi de muncă, dar nu datorită lor, din cauza că trăim unde trăim."
Ba tocmai datorita lor. Poti face ce vrei. Sunt oameni fara facultati care au pornit de la 0 si au luat-o legal in sus. Trebuie doar sa vrei cu adevarat, in rest, tot inainte.