| Gass93sv a întrebat:

Care e diferenta intre un chirurg generalist si restul, chirurgu general are voie sa intervina si pe alte ramuri ca neurochirurgie, chirurgie vasculara, ortopedie si restul sau?

Răspuns Câştigător
| NaneSchizophrenia a răspuns:

Un generalist nu poate deoarece el se descurca doar in medicina generala.

27 răspunsuri:
| NaneSchizophrenia a răspuns:

Deci, ti-ai dat raspunsul singur happy ai dreptate.
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chirurgul generalist poate opera tot ce se gaseste in cavitatea abdominala, tiroida si sanul, precum şi partile moi. Nu poate face neurochirurgie, ortopedie, chirurgie cardiaca. Poate face chirurgie vasculara pe vase mici (de exemplu dezobstructie în obstructia arteriala acuta de membru inferior).

| darrio2007 a răspuns:

Chirurgia generală este specialitatea care se ocupă cu diagnosticul și tratamentul afecțiunilor chirurgicale ale abdomenului precum și a altor afecțiuni chirurgicale care fac obiectul altor specialități, ce necesită tehnici speciale cum ar fi traumatisme, afecțiuni vasculare, genitale, urologice, toracice, endocrine, neurochirurgicale, chirurgie oncologică etc.[1]
Sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/Chirurgie_general%C4%83

| darrio2007 a răspuns (pentru NaneSchizophrenia):

Un raspuns complet(sic!).Ca si cum un cioban creste numai oi.Nu are capre.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste generalist pentru ca intervine la ceea ce inseamna organe interne, restul chirurgilor sunt specializati pe neurologie, chirurigie estetica, ortopedie samd

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu există chirurg generalist, ci pe specialitate!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Spui asta pana vei avea o banala apendicita si fara un nimica de asta, o sa vezi moartea cu ochii. Apoi o sa ti se para un zeu. Asta fara sa afli ca o duodenopancreatectomie cefalica, de exemplu, poate dura si 6 ore.

Răspuns utilizator avertizat
Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Cardiologia are si o mica parte interventionala, dar este numai pentru cei mai buni. Nu este palpitanta, ci doar grea si cu multa responsabilitate. Nu se fura, se invata cu multa multa munca si apoi se practica cu multa atentie si grija. daca ai rezultate excelente in facultate, vei fi primit si in practici si garzi prelungite si vei putea incepe pregatirea in specialitate inca din timpul facultatii, insa trebuie sa ai numai si numai note de 10 si sa fii exceptional la toate materiile, sa mergi la toate cursurile si laboratoarele si, in general, sa nu ratezi nimic, sa fii bun la toate, fiindca altfel nu vei face fata si nu vei avea cunostinte suficiente sa fii lasat sa pui mana pe pacienti. Trebuie sa citesti toata materia si multe multe carti suplimentare. Stiu din facultate ca la avizierul fiecarei materii este trecuta o lista de carti suplimentare (30-50 de tratate in limbi straine, serioase si complexe). daca vrei performanta, le inveti perfect si pe alea.
Nu cred ca in facultati se taie frunza la caini. Prostii nu gasesc niciodata ce sa invete, mereu au impresia ca se conserva pentru ceva mai interesant si se trezesc la sfarsitul facultatii ca nu stiu sa faca nici o injectie. Pentru cei inteligenti si muncitori, intotdeauna se gaseste ceva de invatat, de inteles, de aprofundat. medicina nu este deloc o meserie de actiune, este una de rutina si munca de chinez batran, adica mult mult studiu individual si doar un minut de glorie si de suspans. dar pentru minutul ala trebuie sa fi invatat chestii grele si nepalpitante mii si mii de ore.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Unul din rezidentii mei mici este absolventul Facultatii din Iasi si stie foarte foarte multe din facultate, asa ca, cu siguranta, nu a taiat frunza la caini, ci a invatat din greu.

Răspuns utilizator avertizat
Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Eu nu cred ca tu esti student la medicina, fiindca practic nu stii sa scrii corect romaneste. Cred ca doar iti bati joc pe-aici de medici si medicina pretinzand ca esti student la medicina. Am si eu studenti, rezidenti, niciodata nu au ajuns atat de departe unii care nu stiu nici macar gramatica clasei a patra.

| PreaTareღ a răspuns:

Un generalist nu poate deoarece el se descurca doar in medicina generala.

Răspuns utilizator avertizat
Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Inteleg ca am avut dreptate. Stai linistit, nu esti nici primul si nici ultimul cu astfel de conceptii, sunt extrem de banale, am vazut sute de indivizi care gandeau exact la fel, pana la cea mai mica idee, parca sunteti toti trasi la indigo.

Răspuns utilizator avertizat