| DimLight a întrebat:

Care e idealul tau in viata?!
cum vrei / ai planuit sa ajungi bogat si cat de bogat vrei sa fii?

vreau raspunsuri realiste de la cei trecuti de 18-20 ani, fara raspunsuri gen banii nu-ti aduc fericirea
(e clar ca ai nevoie de ei chiar daca nu sunt scopul principal)

Răspuns Câştigător
| Nayuky a răspuns:

Salut^.^
Am 15 ani si intrebarea ta imi pare foarte interesanta.
Idealul meu ste sa ajung un idol in Japonia(Idolul este coeficientul unei vedete)ideea mi-a venit cand ma uitam la Kilari(un anime).Eu de mica vreau sa fiu cantareata dar uitandu-ma la Kilari imi doresc sa fiu un Idol care sa isi faca fanii sa zambeasca si sa vreada mereu in ei.Si nu am de gand sa renunt.Cat despre cum voi face asta, deja am inceput.Fac un curs de japoneza, i-au orede canto, sunt la un grup vocal care are spectacole, unde cata si solistii care sunt destul de multi printre care si eu..si acum incep sa caut tot felul de oportunitati.Cat despre partea cu bani ma voi ocupa de o afacere de care mama s-a ocupat de curand si care e foarte profitabila, numai ca trebuie sa am 18 ani pentru asta..pana atunci mai imi lucez vocea, invat japoneza si poate imi fac si un clip(mai incolo).
Ozi buna^.^

26 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Idealul meu e sa am propriul cabinet veterinar si propria revistă cu mirese. Asta e! Normal ca toti visam la bogatie, nu vezi si pe acest site, si cei mici de clasa a VIII sunt interesati ce facultate sa faca ca sa castige bine, apăi nu conteaza daca meseria le place, sau nu, ci banul câstigat big grin.
Sincer, bogatia se cam mosteneste, cei care o iau de la "zero" si ajung bogati sunt cam 1%. Eu deja am aproape tot ce-mi trebuie, dar, sincer, pe mine nici nu mă incantă bogatia materială, eu caut altă "bogatie" la un om, Sa aibă sufletul bun, sa fie milos cu animalele. Pentru mine, cel care uraste si loveste animalele, e egal cu zero! Zero mare!

| mgtow a răspuns (pentru floresdemayo):

Pacat de maicata ca a murit, acum locuiesti doar cu taicatu? Lasa ca macar ai pe cineva nu ai ramas pe cont propriu ca mine.

| mgtow a răspuns:

Eu ma multumesc sa ajung sofer mi-e indiferent daca e camion sau autotren dar vreau sa fiu pus la distante mari numai in Romania fara sa plec in comunitate, si de acolo vine banutul bun cu care imi fac viata personala.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru mgtow):

Da, mama mi-a murit, intr-adevar... Si urăsc cerul pentru asta, urăsc tot pe lumea asta. Urasc vara care mi-a luat-o, cand era anotimpul mai frumos, sa se bucure de viată, ea pleca de langa noi. Nu mai iubesc nimic pe lumea asta decat propria-mi singuratate. Si cateii maidanezi. Pentru ca au viata chinuită, pe deasupra, mai sunt si chinuiti de oamenii nemernici. in urma cu doua zile, am gasit o catelusa cu trei pui, de o lună. Catelusa, lovită de masina, cu bazinul spart. Puii stateau deasupra ei si o lingeau. O priveliste care m-a facut sa plang incontinuu. Am bagat-o in masina, cu pui cu tot, si am grijă de ea. In doua zile de tratament am platit 25o lei. Trebuie operată, operatie complexă, până in 10 milioane. Cum s-o las sa moară? As putea? Un suflet nenorocit o calcă cu masina, iar eu trebuie sa iubesc oamenii? Eu care opresc si dau prioritate si unui porumbel? Ce suflet să am sa omor o vietate?
Vezi, mama mi-a lasat mostenire "bogatia" asta, MILA asta "nenorocită", sa-i spun asa, fata de animale si oamenii saraci. As vrea sa nu mai fiu asa miloasa, asta e cel mai mare defect al meu.

| mgtow a răspuns (pentru floresdemayo):

E mai bine singur in viata decat sa ai probleme ce persoana de langa tine, poate va fi la moda celibatarismul sunt sigur (doar daca isi mai deschid ochii multi/e dandu-si seama ca in ziua de azi faza familiara s-a destramat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sincer sper sa nu inceapa un al Treilea Razboi Mondial, sa nu vina foamete, sa nu mai creasca asa mult populatia lumii. Probabil o sa ajungem animale, sa ne omoram pentru mancare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să stii (apropo, cum te cheamă, care e numele tău?) ca sunt si relatii reusite, intre o fata si un baiat. Trebuie doar sa gasesti persoana potrivită, dacă ea există. Poate e prea departe, ori poate ne-a murit perechea, in vreun accident big grin (?) de nu o mai gasim.
Nu trebuie sa existe neaparat probleme, neintelegeri, ura, certuri, invidii, gelozii, trădari intr-un cuplu. Pe mama si tata nu i-am auzit contrazicandu-se niciodata, ei s-au iubit mult, mereu faceau glume, cand unul era nervos celalalt il tachina cu umor, in casa erau doar rasete...N-au existat tradari, certuri, agresiuni, nimic. Am trait intr-o atmosfera calmă, veselă...plină de viată, si de-aia privesc eu viata asa si inca cred in persoane cu suflet dragut. Dar baietii buni nu au parte de fete bune, dar nici invers. Nu se găsesc unul pe altul, pur si simplu. Decat poate daca te nasti cu noroc.

| blueSky_3324 a răspuns (pentru floresdemayo):

Wow... m-ai impresionat aproape pana la lacrimi. Nu-mi vine sa cred ca mai sunt persoane atat de sufletiste ca tine. Felicitari! Esti demn de admirat! Sa nu-ti para rau ca esti miloasa, pentru ca esti de fapt, muult mai bogata decat muulti miliardari din lumea asta. Bv tie!

| mixxjim a răspuns (pentru mgtow):

Cine sau ce te-a suparata asa de rau de spui peste tot ca familia e ceva nasol, ca nu se merita, ca femeile inseala toate si numai chestii de-astea? daca te-a inselat o fata crezi ca asa sunt toate si ca asa o sa fie toata viata? si apropos de viata, te-ai angajat?

| mgtow a răspuns (pentru mixxjim):

Neamul iti poarta ciuda daca o duci mai bine in viata (depinde de caz) si cu femeile n-am ce sa zic mare lucru de aia meseria ca sofer mi se potriveste cu singuratatea: imi vad drumul cel bun fara bataie de joc in calea mea. Deabia sunt la primul examen pe 1 august am conducerea in afara orasului cu un iveco.

| mgtow a răspuns (pentru floresdemayo):

Mie mi-ai adresat comentariul asta?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru mgtow):

La ce te referi?

| mgtow a răspuns (pentru floresdemayo):

Treaba cu numele meu era pentru mine? Cum ma cheama si jumatatile noastre poate au murit, poate tu esti jumatatea mea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru mgtow):

Da, te-am intrebat cum te cheamă. Nu trebuie sa-mi raspunzi daca nu vrei. Fiecare aveam dreptul la secrete. la mine nu e secret. Sunt Irina. floresde mayo e doar porecla mea din liceu, fiindca sunt nascuta in luna mai-luna florilor. De aceea.
Eu nu-mi mai caut jumatatea, nici nu o mai vreau. Deloc. Nu sunt jumatatea nimanui. Sunt foarte supărata pe viată. Pe toti. Tu esti mai rar, e adevarat, dar unii chiar nu stiu aprecia cinstea. Altora le e indiferent(in sensul ca nu apreciaza asta) daca fata e serioasă, ori prefera cele cu experientă. Da, cele cu EXPERIENTĂ. Hai ca nu stiu ce-mi vine mai mult, sa rad sau sa-mi fie silă de toti si toate.

| mgtow a răspuns (pentru floresdemayo):

Florin.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru mgtow):

Florin? De la flores...ce coincidentă! Mai bine tac.
Nu folosesc mess-ul, să stii, nu l-am folosit niciodată, nu mă stiu...Sincer. Vezi ce mult comunic eu pe net? Experienta, bat-o vina, n-am nicaieri, mă simt ca o nulitate, ma crezi?

| mgtow a răspuns (pentru floresdemayo):

Flori din mai & Spatsnaz = Irina + Florin e comic dar facebook ai?

| mixxjim a răspuns (pentru mgtow):

Asta cu neamul asa e din pacate, iti poarta ciuda dar nici nu se ostenesc sa faca si ei ceva sa o duca si ei mai bine daca vor. bafta multa la examen!

| mixxjim a răspuns:

Hai ca de la intrebarea ta s-a ajuns la un mic forum in forum pe tot felul de teme laughing

banii n-aduc fericirea, dar o intretin stii cum se zice laughing si decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos. cine zice ca banii n-aduc fericirea traieste in alte sfere. in astea pamantesti n-ai incotro, iti trebuie bani si sa treci strada... ia sa n-ai bani deloc si de niciunele, sa n-ai cum cumpara medicamente sau ce le trebuie copiilor sa vezi cata fericirea mai sta pe capul tau laughing asta cu planificatul functioneaza foarte bine, si functioneaza pe 2 planuri: cel concret si cel abstract. cel concret: iti stabilesti ce vrei, deci stii ce trebuie sa faci. vrei bani multi, vila, masina nu stiu de care, sau vrei sa ai bani gramada sa poti vedea toata lumea sau vrei bani gramada sa poti ajuta copiii bolnavi - fiecare are obiectivele proprii. insa calea spre obiectiv e cam acelasi: in primul rand inveti la greu, mult si cat mai multe. asta-ti deschide calea spre un job bine platit. avand jobul bine platit si obiectivul de care vorbeam nu te-apuci sa toci aiurea toti banii pe care-i iei la salariu. deci gestionarea finantelor, la nivel micro asa, dar gestionare se cheama. nu-ti iei cea mai tare masina cu un credit pe care dai 80% din salariu, nu-ti iei nu stiu ce telefon mobil de 1000 de euro cand tu ai salariu 300 de euro sau alte chestii de genul asta. poti strange niste bani cu care atunci cand esti pregatit iti poti porni propria afacere. o alta chestie e sa stii sa prinzi niste trenuri care-ti vin in viata cumva pe neasteptate. spun cumva pentru ca nu le-ai gandit cu concret, dar au venit din gandirea/planificarea aceea "abstracta". nu trebuie sa te agati de chestii de genul "vaaaaai, ce zice lumea daca plec 6 luni de-acasa sa fac un contract foarte bun in alta localitate sau tara si-mi las barbatul/nevasta acasa?" sau "vai ce-o sa zica lumea daca imi vand masina sa am bani sa pornesc afacerea asta atat de buna?" lumea nu-ti baga nimic in buzunar, deci nu trebuie sa fie niciodata un factor determinant al actiunilor noastre in directia asta. un alt factor ar fi atentia la oamenii din jur. sa fii atent cu cine lucrezi, in cine te increzi sa nu te trezesti ca-ti rupe cineva visul la mijlocul drumului sau chiar aproape de linia de sosire. sa stii sa faci compromisuri, dar nu sa traiesti doar din compromisuri. partea cu gandirea abstracta merge de la sine. poate nu e chiar cea mai reusita formulare "abstracta" dar e vorba de functionarea lucrurilor si derularea evenimentelor ca urmare a actiunii gandurilor noastre - prin fizica cuantica. nu insist pe chestia asta ca poate pare ciudat si aiurea, dar totul e ca creierul sa stie clar ce vrea, sa se gandeasca serios ca vrea chestia respectiva si restul vine de la sine. am raspuns putin si la intrebarile tale? happy

| andasdfgh a răspuns (pentru floresdemayo):

Intrebare...esti vegetarianabig grin?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru andasdfgh):

Sincer? Traiesc doar cu fructe si...cafea. Nu consum altceva. Salate si cruditati, de cand ma stiu! A! Mai scapă si cate o ciocolată intreagă, nu ma pot abtine de la dulciuri...Mă innebunesc! De ce mă intrebi?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru mixxjim):

Ti-am zis eu ca esti specială...

| DimLight explică (pentru mixxjim):

Ma asteptam sa se ajunga la asta, chiar n-am mai intrat pe TPU de la acea data si ma asteptam acum sa vad cat s-a comentat laughing

| DimLight explică (pentru Nayuky):

Ok, succes; si eu am un "idol" in Japonia, Gackt, are o voce impresionanta. oricum mai sunt cativa artisti japonezi pe care ii apreciez foarte mult.

| andasdfgh a răspuns (pentru floresdemayo):

Am vazut ca iubesti mult animalele.winking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru andasdfgh):

Sunt viata mea.