| RxTx a întrebat:

Care este cea mai ușoară facultate din București de psihologie?
Vreau să fac una la distanță sau fără frecvență.
Ceva să ajung psiholog, dar așa ca gâsca prin apă fără să mă tortureze prea mult cu învățatul,
mai bine să îmi ceară bani că asta nu mă deranjează.

Caut ceva cât mai mult on-line că eu nu stau numai în România ci mai muncesc din când în când și in alte țări.

4 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Nu există facultate de psihologie ușoară. Toate sunt la fel de grele.

Nu poți ajunge psiholog așa. Pentru a ajunge, e mult de muncă, de învățat. Nu poți ajunge psiholog dacă nu îți place să înveți sau dacă nu vrei să fi "torturat" cu învățatul.

On-line nu se mai poate face.

Pentru a ajunge psiholog trebuie să cunoști oamenii, trebuie să ai gândire corectă.

Nu poți să te faci psiholog iar când vine un pacient la tine, tu sa te enervezi că îți spune problemele lui.

Psiholog nu se poate face oricine.

| Frank51 a răspuns:

Mai bine faci teologia și îți deschizi o firmă de pavaje, faci contracte cu primăria pe zeci de mii de euro, ce-ți trebuie psihoilogie pe bani puțini.

| RxTx explică (pentru Anonimul151):

Mama avea magazin asa ca am crescut in magazi interactionând cu sute de oameni / zi apoi pe
la 16 ani m-am angajat la un service de televizoare unde veneau tot felul de excroci scandalagii dar si oameni corecti ok
apoi am lucrat la un service foarte mare de electronica televizoare case de marcat imprimante... centrale telefonice
si aveam de aface cu o medie de 16 oameni / zi
interactionam
apoi am avut in subordine 250 de oameni ce lucrau intr-un service mare lant de magazine
eu eram director service coordonator activitati service
apoi am tot lucrat zilnic cu oameni de la oameni ca si DINCĂ de la caracal
pentru că mai sunt si altii in libertate
am fost si luat ostatic atât in Italia păzit cu pusca sa muncesc
cât si in românia am trecut prin senzatii tari de 2 ori au vrut unii sa ma impuște
alta data a vrut unul să mă felieze cu sabia sa scoata bani de la mine
de multe multe multe multe ori am muncit la oameni care din start pleacu cu gândul să îmi dea amenințări și scandal in loc de bani când or să se vadă cu sacii in căruță
așa că am 24 de ani de experiență in service reparatii utilaje masini masinarii echipamente industriale aparatura industriala scule industriale prin tot felul de ateliere făbricute cu tot felul de patroni
Unii oameni foarte OK de caracter cu foarte mult bun-simt
dar majoritatea românilor nu știu cum să facă ca atunci când se văd cu sacii in căruță să își dorescă în banii negociați să le mai repari si alte utilaje
sau să îți spună că a dat cancerul peste fata lor sau peste nevasta lor
sau ca au venit cămătarii si le-au luat toți banii si că ei au avut bani de unde esa imi dea când am inceput lucrarea dar acum nu mai au.
Sau că au avut banii la sotiile lor asta zona Craiova si că sotia lor i-a cheltuit la mol si că acum nu mai are de unde sa imi dea si o bate sa curga sângele din gura ei ii da cu dosul palmei peste gura sa i-se infigă dinții in buze să curgă puțin sânge să facă spectacol să nu mai dea banii.
Unii m-au luat ostatic acum de curând la râmnicul sărat mi-au spus că ei fac parte din nu stiu ce clan a aluia care a fost tăiat cu sabia la Bucuresti si că ei cheama electronisti acolo automatisti ca sa ii bage la inghesuiala sa le ceara 3000 euro si sa ii amenite ca au vazut ei ca de la altii inaintea mea au reusit sa scoata câte 3000 euro. Până la urmă m-au lăsat cu una drogata sa ma pazeasca i-am dat spaga 100 euro si m-a lasat sa plec apoi m-au amenintat că imi dau cu cianura pe clanta usii că mă omoara...
Altii ma cheama până la Dragomiresti undeva pe valea izei si discut cu ei la telefon ca le iau 400 euro sa le fabric soft pentru un plc si sa le invii un utilaj care fabrica tabla ondulata
si eu le fac softul le fac dintr-un morman de fiare vechi sa faca țiglă ondulată țiglă metalică
si nenoroicitii imi pun la calcul deseurile si spun că ar trebui sa le mai dau eu lor bani că am consumat in perioada de fabricare a softului ceva tablă.
Alt nenorocit mă cheamă la Suceava cu o mașină de injecție mase plastice pentru care germanul ii ceruse 21 000 euro sa i-o repare si eu i-am cerut doar 400 euro si am muncit 20 ore impreuna cu un cercetator stiințific si până la urmă i-am resparat-o si nenorocitul nu dorea sa ne dea banii promisi pe motiv cum asa doi tranzistori si trei diode că noi cerem 400 euro pe 40 de ore de inginerie inversa si cercetare si că noi exagerăm la pret cât câștigăm noi pe oră.
sau altul la slobozia bradului unul cu gigia mov că acum nu mai e voie să spui dinăla adus din india in urmă cu sute de ani ca să fie sclavul românilor iar un destept sa găsit să ii elibereze din sclavie.
asa ca unul de genul acela m-a pus sa ii repar un utilaj care fabrica automat geamuri termopan i-am reparat am lucrat si eu si inca un inginer 18 de ore fără să ne oprim si când a fost să ne dea banii a umplut curtea cu dinăia ca și el veniți din india pe care ii trimetea antonescu in America
si mi-a spus că nu dă nici un ban că e jmecher.

DACĂ NU ERAM UN BUN PSIHOLOG DIN TOATE CAZURILE DE MAI SUS IESEAM BĂTUT ȘI CU BANII LUAȚI PT CĂ AȘA ESTE IN ȚĂRA ACESTA
ADEVĂRUL umblă mereu cu capul spart

Dar eu am reușit chiar si de la cei mai neonorociti care erau chitiți să nu imi dea banii să imi scot banii pe munca prestată

Si dacă nu am luat bătaie până acum chiar de la unii care declarau pe față că aveau de gând după ce se vedeau cu centrul CNC de frezat lemn pal mobilă tocuri... sanfrenuri freze...
să îmi dea bătaie in loc de bani că așa este tradițional la ei la Vaslui
Si că nici lor nu le vine să creadă că am reușit să ii fac de minți să le iau banii pe reparație.

Asta dovedește faptul că sunt un foarte bun psiholog
Când unul spune că el a fost in garda de corp a lui Emil Țapul
șî că el așa a gândit afacerea să nu îmi dea nici mie nici altora nici un fel de salariu
că toți angajatii muncesc pentru el așa doar pe amenițări si de frică
si eu până la urmă am reușit să ii iau salariul
când el era chiutit că el lucrează la unii care umblă prin telefoane
că el este nașul unui mare si foarte renumit manelist din românia
că el este jmecher că el le ordona primarilor să cumpere alarme de la el si unii primari ii pupau picioarele si cumparau pe loc ce avea el de vânzare
mi-a spus că s-a dus la firma furnizoare de echipamente cu 2 grenade si le-a spus că el nu mai are nimic de pierdut de la viata acesta si că sa ii dea echipamente pentru 1 an si sa le platesca cu intarziere de 1 an si ia speriat si aia ii tot furnizau echipamente.
Ma amenințat că dacă vreau salariul mă bagă la crematoriu
si să mă dud să fac orice reclamație oriunde vreau eu că el o să dea șpagă si că tot nu o să îmi dea salariul
Si până la urmă am reușit si de la un asemena om să imi recompenseze o mare parte din muncă.
Să îțî iei banii pe treaba făcută în România este o mare artă trebuie să fii un foarte bun psiholog. pentru că majoritatea sunt puși pe a da țeapă.

Iar despre cât de calm sunt eu: eu nu mă cert niciodată cu nimeni nu ridic tonul, nu m-am bătut NICIODATĂ cu nimeni in toată viața
nu am dat o palmă un pumn intr-un om străin nici măcar o dată in toată viata

Câd de calm pot să fiu am plăcuțe electronice de pe la hdd-uri la care le aloc câte o dată chiar si 40 de ore fără să mă opresc lipesc piciorușe 470 pini la o distata de 0, 2mm si pinii sunt de 0, 2 mm
fac muncă de cercetare in micro electronică creez module electronice sau schimb piese mici cât gămălia unui bold
dacă te uiti pe plăcile de piese de la laptop-uri sau plăcile video o să vezi piese mici cât gămălia unui bold care au si 8 picioruse acelea sunt procesoare programate pe care eu trebuie sa le dezlipesc sa le pun pe un programator sa le editez sa le sparg parola sa le modific softul sa le lipesc la loc.

NU ȘTIU DACĂ AI DESFĂCUT VRE-O DATĂ ÎN VIAȚĂ UN OBIECTIV DE APARAT DE FOTOGRAFIAT dar să știi că mecanica din ceasurile de mână este o glumă ca si complexitate dacă aș comparao cu cea din obiectivele aparatelor de fotografiat si eu am reparat 1 an intreg câte 1 obiectiv / zi si mi-au reușit cam toate.

Sau cine isi asumă răspundearea si garantează cu viața lui și iși ia job sa repare invertoare de mare capacitate fabricate in china transportate până în america ca să li-se pună etichete pe ele ca si când ar fi fabricate in america si care costa 1 milion de euro bucata.
Iti dai seama că dacă nu reușea interevenția asupra unei plăci electronice care are 1 metru pătrat plină cu circuite integrate si cumva aș fi stricat o asemnea placă că ar fi trebuit să mă sinucid sau cu siguranță aș fi fost sinucis. Si am lucrat 1 an de zile reparam 1 placa la două sau 3 zile de UPS-uri care erau vândute armatelor unitaților militare si ele rămâneau în continuare in perioada de garanție pentru că eu eram angajat la un service autorizat al firmei producătoare.

Stau foarte bine cu capul chiar si in situații in care alții ar fi luat-o razna
intr-o zi un psihilog iesit la pensie de la _____ nu pot sa zic de unde
se zice că el a fost cel mai bun din România in perioada in care a fost el angajat
ma testat să vadă ce fel de om sunt
si mi-a dat vândt să mă omoare să mă arunce peste o balustradă la un bloc dinăla cu 4 etaje cu gaură mare iluminator printre balustrade si puteam sa cad 3 etaje si sa mor
Mulțumesc Lui Dumnezeu că am reușit să mă prind
Apoi mi-a ordonat ca să vin a doua zi la ora 10 fix la el la ușa
si am fost la ora 10 fix la el la ușă
Si atunci mi-a spus ca a fost doar un test să vadă ce fel de om sunt
si că i-am câștigat prietenia prin faptul că am fost punctual.

Ce să îti povestesc despre cât de calm pot să fiu
uite am trecut prin chestii complicate de exemplu la școală erau multi cam majoritatea care stăteau la intereat la scoala la care am mers eu 5-8 și ăștia mai mari rămâseseră repetenți și erau mai mari si mă băteau să le aduc mâncare si bani si băutură și țigări zilnic că altfel mă amenințau că mă violează că ei erau si homosexuali
si acasă situația familiară exact atunci dăduse mama faliment cu magazinul și mă bătea cu furtunul de la mașina de spălat vreo 3 ore in continu zi de zi să nu mai vin acasă si să rămân la internat. nu aveam cum să ii spun că acolo sunt homosexuali. cred că si dirigintele era tot homosexual. și ținea cu ăștia.
așa că tăceam și devenisem imun nu mai comentam și putea să mă bată oricât că eu plângeam în mine dar pe dinafară puteam chiar să și râd chiar și în timpul în care eram torturat.
De exemplu într-o zi mi-au pus colegii un ban din ala de 3 lei o monedă încinsă pe un reșeu după ceafă pe piele care mi-a alunecat pe tot spatele. Pt că eu învățam si pentru că dădeam răspunsuri corecte bune la ore si pentru că eu îmi făceam temele iar ei nu si ei incercau să arate profesorilor că nimeni nu își face temele și nu învață nimic să îi manipuleze pe profesori să ajungă ei să creadă că problema este la ei că sunt ei mult prea exigenți.

Până al urmă am reușit să fac un liceu de electronică o facutate, o școală post liceala de asistenta sociala si asistenta medicala.
sunt voluntar la crucea rosie si la protectia civila detasamentul dezsastre
sunt voluntar la Green Pace

Si eu cred că stau foarte bine cu capul
PE CLIENȚII MEI ȘARLATANI EXCROCI TREBUIE SĂ II SUPORT ZECI DE ORE PÂNĂ CÂND LUCRAREA ESTE GATA si au si pretenții paranoice să le dau de la mine obiecte să le schimb pe la utilajele lor uzate piese și organe care ar depăși cu mult suma negociată așa că ei ar vrea să îes eu în pierdere rău de tot.
Ei mă cheamă că nu le merge placa electronică dar pe urmă vor să le schimb si garniturile din pistoane eventual si pistoanele si electrovalvele si furtunele tot in acei puțini bani ceruți doar pentru reparearea invierea placii electronice.
DAR AICI LA PSIHOLOGIE NU TREBUIE SĂ SCOT DIN GEANTA DE SCULE OBIECTE PE CARE AM DAT BANI să trebuiască săle dau
Aici nu ies in pierdere

Le spun la toti să meargă în republica moldova sa isi faca o prietena ucraienicanca
că ei nu au nici un fel de probleme ci femeile din românia o vor si pe mama o vor si pe tata
si multe dintre ele nu au nimic de oferit de cât un bușon o garnitură uzată zdrențuită de mulți alții inaintea lui
supra apreciata la mâna a doua sutea.

Si Femeilor le spun să își găsescă un bărbat la biserică la penticostali baptisti pocăit dar pocăit din ala cu adevarat că ala o sa le respecte si o sa le iubesca si nu o sa le insele
Mai o sa le spun la unele sa se aupce sa invete sa scrie si sa citesca pentru că dacă reușesc să facă lucrul acesta vor deveni mult mai valoroase si mai apreciate. Nu dor să stea toata ziua pe Instagram mirc Facebook tick-tok să își arate țâțele si spatele
pentru că pe un bărbat adevărat nu îl intereseaza sânii de cât pentru o noapte dar el nu ar lua de soție pe una care să îi ceră bani toată viață si cu care să nu poată să facă o afacere care șă nu știe să vorbescă cu care să ii fie rușine în lume o fandosită intreținută
Ci un bărbat adevărat caută o femie capbilă să îl întrețină si pe el in caz de accident faliment să se poată baza pe ea.
si invers.
să îi fie ajutorul potrivit. să aibă un sfătuitor ințelelpt în soția lui să poată să îl ajute si ca jurist si la hartii si la lucruri din astea mai complexe. Că bărbații nu cauta din astea dupa video-chat
ci ei cauta pe una să aibă si ea ceva al ei ori incelepciune ori magazine ori birouri băgate la inchiriat. si chiar daca nu are propietati ea poate fi o valoare o nestesmată prin ceea ce ea reprezintă pentru că poate să vorbescă cu ea lucurri interesante si ea să le înțeleagă.
Pt că un bărbat nu caută o păpușă gonflabilă tocită de soție că așa s-a umplut orașul la 50 lei de când cu războiul de lângă noi si sunt si mai frumoas de zici că sunt păpuși barbi.
Așă că un bărbat caută o femeie in care să poată să aibă încredere că vorba e vorbă că pot face planuri pe termen lung
că ii poate lăsa bani pe mână si ea va face exact ce trebuie in afacere in lipsa lui. Un bărbat caută o femeie în care să aibă ferma convingere că nu îl inseala chiar daca ea este șefă peste 40 de bărbati la ea la muncă.

| Anonimul151 a răspuns (pentru RxTx):

Da..., ai pățit foarte multe lucruri rele. Însă bine, ai fost la politie acolo în Italia și România unde ai fost ostatic? Poliția nu a făcut nimic? În România se vede ce face... Însă în Italia?

După câte ai pățit, și pentru ca ești atât de calm da poți să fi un psiholog chiar foarte bun.

Dumnezeu, te-a salvat din toate aceste lucruri rele. Dacă nu era el, poate păteai lucruri mult mai rele. E bine că ți ai dat seama de acest lucru. Din păcate mulți zic ca nu exista Dumnezeu ( am zis-o depășind subiectul. ).

Dacă ai terminat și liceul, facultatea și faci restul lucrurilor e un lucru bun și chiar te poți face psiholog.

E adevărat tot ce ai spus, in legătură cu femeile și bărbații.

Dacă îți place munca unui psiholog e un lucru foarte bun, dacă ai ambiție să faci acest lucru o să reușești Însă dacă nu o ai... e greu...

Din păcate unii bărbați se căsătoresc, înainte de căsătorie se dau oameni buni, iar după fac toate porcăriile și Agresiune Financiară ( ceva de genul ii spune ) - cred ca știi ce este ( cunosc cazuri ).

Nu toți bărbații fac așa, însă sunt foarte mulți. Iar unii din pacate au o părere bună. Deși e ceva foarte rău în asta.

Poți încerca să te interesezi la o facultate în România, sa suni și sa le specifici că nu poți fi cu prezenta fizica și dacă se poate sa fie online. Însă din păcate nu știu dacă se poate face...