| ANDREi1355d a întrebat:

Care știe dacă poți sa ajungi militar sau agent cia sau forțele speciale sau ceva de genu asta fără sa ai studi avansate, gen dacă ai numa diploma de bac sau dacă termini facultatea ca la multe dintre functii trebuie sa faci scoala la ei și trebuie să fii foarte deștept? PE SCURT SUNT BUN FIZIC DA NU-S BUN LA SCOALA SI DACA POT SA INTRU IN ARMATA SAU IN FORTELE SPECIALE SAU ORICE DE GENU.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Nu te lua dupa anonimull, ca a ramas cu sechele de cand a facut armata la trupele de securitate.
In primul rad depinde ce vrei: militarii sunt una, agentii CIA sunt altceva.
Militar poti sa ajungi si in Romania, agent CIA doar in SUA.
In amata Romaniei sunt doua categorii de militari: cadre militare si soldati-gradati profesionesti (SGP).
Prima categorie trebuie sa urmeze : Academia militara - cei care devin ofiteri sau Scoala militara - cei care devin maistrii militari sau subofiteri. In aceste institutii intra tinerii care au absolvit liceul, pe baza de examen. Probele sunt pe site-urile acestor institutii.
SGP -isti sunt luptatori si trebuie sa aiba cel putin 10 clase terminate si dau: un examen psihologic, proba fizica si interviu.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum mulți ani puteai să ajungi ușor unde vrei după armată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi nu mai poți să intri în sistem așa.

| cristi202 a răspuns:

In Legiunea Străină de la francezi, daca mai țin bine minte, știu că ai nevoie sa ai bacul ca sa te primească. Daca nu ești bun la școală, las-o baltă. Acolo trebuie sa înveti foarte mult. Totul despre arme, cunoștințe despre explozibili, chestii tactice de lupta, cunoștințe de supraviețuire, și multe altele. Cînd ieși din instrucția lor, ești pregătit pentru absolut orice in viața. E atît de dura, din toate punctele de vedere, încît doar unu din cateva mii ajunge sa fie selectat să facă parte din fortele speciale. Trebuie sa fii făcut pentru asta.

| ANDREi1355d explică (pentru anonim_4396):

Adevărat. Eu zic ca bine ar fi sa se facă admitere numai pe proba fizica, da ce îi drept trebuie sa fi și tu un pic deștept sa ai o logica si chesti de baza da nu ce se învață la scoala, no sa te întrebe aia cu ce te lupți teorema lui Pitagora, faza e ca mulți și-ar dori sa faca parte din astea da
Nu pot numai niște schilozi de tocilari.

| ANDREi1355d explică (pentru mi25):

Ms de răspuns

| Violleta2022 a răspuns:

Cu BAC-ul ajungi simplu soldat si atat.

In fortele speciale romanesti poti ajunge daca faci O Academie sau scoala Militara

In CIA nu vei putea ajunge niciodata, fiindca aceea este o unitate speciala a americanilor, care functioneaza numai pe teritoriul USA.

| Ciprian09 a răspuns (pentru Violleta2022):

Total greșit răspunsul...sunt militar activ de poate prea mulți ani pentru unii..cu bacul poți accede în cariera fără probleme, dacă vii ca civil direct la SOF..la Forțele Speciale am fost și eu, nu îți trebuie decât sa fii în sistem, indiferent de grad, acolo nu se tine cont de grade, toți sunt egali când mergi la SAFOS..CIA ul este peste tot, i am întâlnit prin Afganistan, dacă nu știai, și la noi erau "vestitele" centre de reeducarelaughing safe house bla bla bla...zi buna sa aveți!

| mi25 a răspuns (pentru ANDREi1355d):

Interviul are asemenea intrebari incat sunt verificate si anumite calitati intelectuale, de vorbire etc.