| SingleForOne a întrebat:

Care sunt motive stupide pentru care cineva poate să fie concediat?
De exemplu: lipsește o virgulă, un punct pe i, liniuța de la t.

S-a întâmplat să fiu amenințat cu concedierea pentru că am omis să verific termenul de valabilitate al unei băuturi răcoritoare din altele 1000 +/-, expirând prin februarie, iar restul prin martie, aprilie, și alte luni. M-am simțit foarte aiurea, și nici măcar nu am o lună întreagă

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

"În 11 luni se mai strâng câțiva bani, se mai realizează un curs, sau ceva"
- eu ma refeream ca e mai enervant sa fii dat afara cand esti pe punctul sa faci un an, decat sa fii dat afara din prima luna - un an este luat de referinta atunci cand vorbim de experienta, credite etc. Daca te-ar fi dat afara dupa 11 luni sa zicem, picai mult mai prost chiar si-n privinta experientei. Te-ar fi intrebat urmatorul angajator da de ce n-ai macar un an complet la acel job? Si de-acolo frustrarile ar fi continuat mult mai mult.

"sunt mulți care fac fix la fel, și nu pățesc nimic"
- aia care fac acele greseli enumerate de mine si au sansa sa nu pateasca nimic fie au pile, fie compania are nevoie de ei pentru ca sunt buni la ceea ce fac si nu vor sa il piarda, deci inchide ochii la greselile lui de comportament

Daca pe tine te-a dat afara din prima luna inseamna ca erai pe acel tip de post la care compania poate renunta foarte usor si rapid si aduce alt om in loc. Si daca te-a dat afara ca n-ai verificat valabilitatea asa cum spui, inseamna ca a vrut sa-ti dea o lectie sa tii minte aceasta greseala mult si bine de acum inainte. Si poate ca si superiorultau care te-a dat afara a fost putin cam strict. Deci mai depinde si de cum sunt sefii, nu doar de greselile angajatilor.

8 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Nu trebuie sa te simti asa aiurea ca te-a dat afara daca n-ai nici macar o luna intreaga. Te-ai fi simtit mult mai aiurea daca te-ar fi dat afara dupa 11 luni sa n-ai nici macar anul intreg sau inainte sa fi promovatwinking crede-ma, sunt lucruri mai rele de-atat, nu o mai lua asa in serios

De ce sut oamenii concediati? 1. Ca nu respecta toate indatoririle din fisa postului, 2. Aspecte comportamentale, non-verbale care i-ar fi putut deranja la tine - intarzieri, lipsa motivatiei/energiei la locul de munca, obiceiuri proaste la locul de munca, taiat din armata (trantoreala), barfit cu colegii, reclamatii din partea colectivului, neatentie etc. Sunt multe cauze pentru care ai fi putut fi dat afara, in special neatentia.

| Wr3nch a răspuns:

Raspunsul la intrebarea de ce magazinele cauta tot timpul oameni noilaughing

| laSoledad a răspuns:

Si sa nu uitam ca suntem in criza. S-ar fi putut lega de orice aspect sa te dea afara, ca sa mai taie si ei din personal.

| Iote a răspuns:

"am omis să verific termenul de valabilitate al unei băuturi răcoritoare"
Ti se pare putin? Pune-te in locul clientului care a consumat bautura expirata si a facut o toxiinfectie alimentara sau alte complicatii mai grave.
Stii sa ai pretentii din postura de client, dar nu stii obligatiile tale ca angajat?
Cat despre partea stupida a intrebarii, da, si lipsa unei virgule poate duce la concediere. Daca intr-un contract prin lipsa virgulei fraza este interpretata altfel, una dintre parti poate avea prejudicii mari. Iar cine a redactat contractul fara sa scrie corect romaneste, plateste. Si scapa ieftin cu concedierea.
Daca un client se imbolnavea band acea racoritoare, ii plateai tu spitalizarea, toate tratamentele si ce mai urma dupa aceea?

| SingleForOne explică (pentru Iote):

Se mai verifica de 100 de ori tot stocul de băuturi până în ianuarie-februarie...

| SingleForOne explică (pentru Wr3nch):

La fel și răspunsul la întrebarea de ce oamenii tot timpul pleacă de la un job la altul big grin

| SingleForOne explică (pentru laSoledad):

În 11 luni se mai strâng câțiva bani, se mai realizează un curs, sau ceva. În 11 luni se poate considera și experiență, dar din prima lună să fii călcat în picioare, nici nu-mi pot imagina ce se poate întâmpla în 11 luni. Cât despre cauzele despre care ziceai, sunt mulți care fac fix la fel, și nu pățesc nimic, iar unii sunt luați în vizor de câteva ori, și ținuți minte timp de luni de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteai fi mai atent dar pana la urma asta e, se poate intampla oricui sa scape o chestie mica din vedere. Este ok doar sa fii avertizat la o greseala de genul acesta