| 123098lolol a întrebat:

Care sunt profilele de liceu? Ctae ore pe saptamana are fiecare si la ce se da teza? care ar fi cel mai lejer (nici chiar de copil tembel)?

9 răspunsuri:
| zuzualina a răspuns:

Ai asa
ore depinde de liceu, pentru ca se fac si optionale
teze la toate profilele---mate + romana

mate-info---teza la mate /biologie/ info
stiinte; ae naturii---teza chimie/bio/fizica
filologie---parca in fiecare am cate o teza---engleza/franceza/germana sau spaniola/latina
stiinte sociale- la fel ca la filologie logica, economie, psihologie, filosofie(in ordinea asta--in functie de clasa,,,, logica- a9-a, economie a 10-a..si tot asa)

fundita?

| opacatoasa a răspuns:

Depinde de liceu. La liceul teoretic sunt profilurile următoare:
-matematică-informatică: teză la matematică, română, informatică, biologie/fizică/chimie, 30 ore
-ştiinţe ale naturii (bio-chimie): română, matematică şi la alegere 2 obiecte dintre fizică, chimie, biologie, 30 ore
-filologie: română, engleză, latină şi istorie sau geografie, 30 ore.
-ştiinţe sociale (socio-uman): română, engleză, istorie, logică (în clasa a10a în loc de logică vei avea psihologie, în a11a economie, iar a12a sociologie sau filosofie), 30 ore.

Acestea sunt pentru clasa a9a, poate în anii următori vor fi mai multe ore.
Consider că un profil este atât de lejer pe cât de bine te pricepi la materiile specifice lui şi cât de mult îţi plac acestea. Cred că mai lejere sunt profilurile umane (filologie şi stiinţe sociale) deoarece nu ai de făcut multe teme (care implică exerciţii şi probleme numeroase, grele şi complexe) ci doar ai de "tocit" mult.
La profilurile reale (mate-info şi ştiinţe ale naturii) e mult de muncă în privinţa exercitiilor şi problemelor în special la matematică, informatică, fizică.
Bineînţeles că depinde şi de profesorii pe care îi ai. eu sunt la stiinţe sociale, si îl consider cel mai lejer profil doarece acesta face o trecere de la partea reală către cea umană (cu mai multă înclinaţie către cea umană), astfel încât e mai mult de tocit, dar scapi de stresul temelor foarte complexe. Asta nu înseamnă că nu vei avea teme la profilul uman, dar nu implică un efort atât de mare ca cele de la profilul real.
Baftă.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi profilele liceelor aici, www.edu.ro
Pa, pa.

| zuzualina a răspuns:

Eu iti recomand totusi stinte ale naturii

acolo faci cate putin din toate

| JustAGirlxD a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Legiuitoarea big grin. am căutat şi eu acolo pe edu.ro dar n-am găsit x_x... putem vorbi pe privat puppy dog eyes?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns (pentru JustAGirlxD):

Bună.
Nici asta nu-ți sugerează nimic: http://www.edu.ro/index.php/articles/curriculum/c556+++580/?
Pa, pa.

| JustAGirlxD a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Multzu`;*

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns (pentru JustAGirlxD):

Bună.
Cu plăcere, succes pe mai departe!
Pa, pa.

| JustAGirlxD a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Mersi la fel >; ddd< love struck