| elenasofia a întrebat:

Care sunt si unde Academiile de Politie din Romania?
Eu as vrea sa dau la politie, sunt in a 10-a, dar am auzit ca este doar la Bucuresti si mi se pqre foarte foarte departe de casa ...am de calatorit cam o zi si o noapte cu trenu.
Am auzit ca exista si la Cluj ceva, dar nu academie ..imi poate explica cineva despre ce este vorba si cu cat difera de o Academie?

9 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Ai toate raspunsurile aici! Bafta!
http://www.academiadepolitie.ro/

| eddyeduard a răspuns:

Academia de politie este doar la Bucuresti, dar este si la Campina scoala de agenti de politie

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie ( şcoli postliceale ) :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune.

| elenasofia explică (pentru bursuc001):

Pe care ai alege-o dintre Cluj si Campina?

| elenasofia explică (pentru eddyeduard):

Cu cat difera Scoala de Agenti de Academie?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru elenasofia):

Evident că pe cea de la Cluj-Napoca happy

O seară frumoasă.

| elenasofia explică (pentru bursuc001):

Eu as vrea sa merg la Academie, dar singura Academie e in Bucuresti. si e chiar foarte departe de zona unde locuiesc eu
Imi poti da un sfat in legatura cu ce as putea face? sad

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru elenasofia):

Observ că ai DOAR 15-16 anişori happy
Ai răbdare să mai creşti şi apoi te vei hotărâ care-ţi sunt "priorităţile"winking

Oricum, Academia de Poliţie este mult mai grea decât o Şcoală Postliceală de Poliţie!

| justadream94 a răspuns:

Singura academie de politie din tara e la Bucuresti.
mai sunt scoli de politie unde iesi subofiter sau ceva de genu..era candva o specializare in care faceai 2 ani la campina si 1 la Bucuresti pentru a avea ceva functie mai mare, nu cred ca mai este acum.

daca vrei si ai pretentii de la tine pregateste-te pentru academia de politie lasa scolile de subofiteri.

In politie inca sunt comunisti happy adica au mentalitatea aia si cu cat ai functia mai mare cu atat iti va fi mai usor, ca fata ai destule avantaje va fi mai usor si frumos la servici.

ca barbat te freaca aia pe toate drumurile si desi pare super ca meserie sa stii ca cel putin pentru baieti va fi o mica dezamagire
legislatia din Romania e facuta asa incat sa iti dea batai de cap sa muncesti in plus degeaba chestii de genu'

totusi angajarea dupa terminare si salariul asigurat care creste treptat cu anii!

stai linistita nu e asa greu de intrat.trebuie doar sa te pregatesti