| ingerasmotat a întrebat:

Cariera militara (ofiter) sau avocat? Nu stiu ce sa aleg pe viitor. imi plac ambele variate si diferentele intre ele sunt enorme. un drum cu 2 carari fara cale de intoarcere.

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Avocat!

| ingerasmotat explică (pentru baru):

Poti sa si motivezi de ce? pentru ca sunt motive pro si contra. de exemplu din armata ies la pensie cu 15-20 de ani mai devreme

| VladVladut96 a răspuns:

Pai amandoua cariere sunt pentru lege. Avocat te faci daca vrei sa nu depui prea mult efort fizic adica sa scrii cam vreo 100 de foi pe zi. Ofiter trebuie sa depui efort fizic mult. Eu as alege avocatura dar fiecare cu ce ii place! happy

| unprietenaproape a răspuns:

Nici eu nu stiu ce sa aleg, cauta pe net despre ele. pareri ale studentilor. la mine nu a fost o idee prea buna. Vezi daca iti place dreptul penal sau.
Iti spun despre drept fiindca si eu vreau sa dau, dar vreau sa fiu procuroare sau doctor
trebuie sa inveti mult, nu sunt putini cei care au terminat dreptul si au ramas doar cu o diploma, avantaje; bani multi, dezavantaje, nu gasesc dar nimeni nu iti garanteaza ca o sa intri in barou, toti spun ca examenele sunt compromise, alege ce vrei. si pentru admitere ai nevoie de economie, invata, dar observ ca tinzi mai mult spre cealata meserie. succes

| alessia5158 a răspuns:

Avocatura este un domeniu de activitate "inchis" pentru sutele/miile de licentiati in drept din Ro! Domeniul este "deschis" fie absolventilor in drept "magna cum laude" sau summa cum laude", fie celor care pot sa-si plateasca( in zeci de mii de euro!) cei 2 ani de stagiatura, fie celor care au parintii, fratii sau rude apropiate in bransa.

Cariera militara este "deschisa", accesibila in comparatie cu avocatura, sub rezerva indeplinirii unor criterii de selectie( la recrutare).