| anonim_4396 a întrebat:

Cat castiga soldatii, subofiterii si ofiterii in Afganistan pe perioada de 6 luni?(nu vreau raspunsuri gen mari sau mici)
Intreb pentru ca m-ar interesa acest aspect pe viitor.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni nu-ti poate spune. In primul rand ca sunt aleatorii soldele in functie de grad si vechime. Apoi nimeni nu spune adevarul cat castiga. Apoi ca li se iau din banii de acasa. Adica, el are o sloda sa zicem de 2500 lei. Din asta, cand pleci in teatrele de operatii, se scarde norma de hrana, anumite sporuri si chiria (daca sta in chirie) desi familia plateste chiria mai departe. Acesti bani se dau familiei, acasa. Militarul (tot functie de grad, vechime si functie) poate lua in teatrul de operatii intre 70 si 120 de Eu. pe zi.

4 răspunsuri:
| Glodeanu_Marian_1999 a răspuns:

20-40 milioane ron, fa un calculator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E in jur de 80$ ziua petrecuta in teatrele de razboi

| Al999 a răspuns (pentru Salontanul):

Din cate am auzit un ofiter ea 160 € pe zi

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Al999):

Altii zic ca nu depaseste 81 de $ : http://www.digi24.ro/......rii+romani