| Ucnevatac a întrebat:

Cat castiga un electrician de intretinere in fabricile din Romania?

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Unul BUN care știe și electronica -automatizări *( inclusiv Robotica ) sare lejer de 7.000 net *( în mana )!
Dincolo și mai bine!

17 răspunsuri:
| Delllla a răspuns:

1000 de lei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cred ca 2500 sau 3000 lei

| KovacsB a răspuns:

Depinde ce stie sa faca. Fara experienta nu te angajeaza nimeni oricum.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Delllla):

Nici femeia de serviciu nu ia atât! Cred ca ai uitat un 0! Sigur! 10.000 poate brut! Ai idee cât este actual minimul pe economie? Și vorbim de un muncitor calificat *( electrician) chiar și fără experienta!

| Ucnevatac explică (pentru KovacsB):

Am dat deja interviu in doua locuri si la unul pot sa incep direct
Nu mai descuraja aiurea daca nu stii

| Ucnevatac explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ce vorbesti ca aia care pun folie pe paleti iau 4000 de lei ca sunt multe sporuri obligatoriu de platit si au bonuri de masa 20 de lei la zi

| RAY a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ea face doar pe trollul pe TPU

| RAY a răspuns (pentru MistarGoGu):

Care e diferenta intre un electronist si un electrician?

| RAY a răspuns (pentru Ucnevatac):

2500 de lei la o firma de electronice -merg maine sa vad si eu ce e acolo, salari mici

| RAY a răspuns:

în 25 August | KovacsB a răspuns:
Depinde ce stie sa faca. Fara experienta nu te angajeaza nimeni oricum.

omule faci curs de calificare sau uite eu nu am facut vreun curs am urmarit clipuri video de pe Youtube si mi am cumparat calculator, laptop si am inceput sa invat sa repar, dar desigur ca recomand un curs de electronica sau facultatea de automatica si calculatoare, daca nu te angajeaza nimeni desi nu cred vezi de un pfa cum am facut eu, eu nu am cautat sa gasesc de lucru ca sunt introvertit dar daca cauti gasesti intr-un oras ca Timisoara

| RAY a răspuns:

AndreiBistriteanu

cum inveti daca nu practici meseria? ideea e sa inveti un om sa prinda experienta spre binele lui si a firmei, in Germania de la 16 ani poti face un curs de calificare, esti platit cu 700 de euro pe luna facand practica intr o fabrica si scoala, apoi esti angajat acolo, trebuie dat sansa unui tanar sa invete, nici calificati nu traiesc vesnic, cei in varsta ar trebui sa invete pe cei tineri

| MistarGoGu a răspuns (pentru RAY):

Cum care? Electricianul face tablouri, cablări, detectează și repara defecțiuni la rețeaua electrica *( casnica sau industriala)!
Electronistul lucrează la curenți slabi montează- configurează sisteme de alarma, interfon, CCTV SAU în fabrici la diverse mașini industriale cu componente electronice *( strunguri, freze CNC, Roboti industriali )!
Sunt electricieni care fac și curs de tehnician sisteme de securitate sau electronist! Suplimentar!
Exemplu eu am curs tehnician sisteme securitate *( făcut acum 11 ani în România )!
In prezent lucrez în Belgia!

| RAY a răspuns (pentru MistarGoGu):

Este obligatoriu o diplomă că electronist?

| MistarGoGu a răspuns (pentru RAY):

În mod normal da! Dacă ești electrician / electronist și ai firma SRL în România nu! Prin PFA trebuie la Registrul comerțului diploma de calificare!
Ca angajat îți cere de la Resurse Umane sa pună la dosarul de angajare!
Mulți lucrează prin firma! Își mai deduc din cheltuieli! Combustibil, echipamente de măsură, scule, certificări, autorizații ..etc!
Munca în România este prea mult taxata! Nu merita angajat!

| MistarGoGu a răspuns (pentru RAY):

Dacă TPU nu face " curățenie " sa pună Abonament la site! Scăpăm și de reclame enervante la chiloti și corturi și nici bebelusii de clasa a -II - a cu întrebări și răspunsuri stupide NU ne mai buruiaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul bun 6500-7000 de lei, dar sunt salarii mici comparativ cu alte tari un pic mai dezvoltate decat noi

| andreibistrita2 a răspuns:

Un electrician bunicel, ca aia buni pleaca, cam 5000, un necalificat ca tine minimul pe economie cu contract pe 3 luni.