| Richard_Vass_1999 a întrebat:

Cat costa 1 credit la UBB la specializarea Informatica? Daca am citit bine pe un an sunt 180 de credite si m-ar interesa cat costa.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai inteles bine si nici nu ai habar ce inseamna creditul in sistemul european de transfer si echivalare a creditelor.
Creditele sunt valori numerice conventionale prin care se masoara volumul normal de munca pretins unui student pentru invatarea unei discipline cuprinse in planul de invatamant.Baza de calcul pentru creditele de studii o constituie timpul de munca estimat ca fiind necesar unui student pentru activitatea de invatare in toate formele ei; curs, seminar, laborator, studiu individual, elaborare proiect/referat, practica de specialitate etc.
Fiecarei discipline studiate i se aloca un anumit numar de credite( unul sau mai multe). Spre exemplu, disciplina analiza matematica are alocate 6 credite ---- pentru a le obtine studentul trebuie sa depuna un volum de munca de 10 ore/saptamana atat pentru activitatile colective(cursuri, seminarii etc) cat si pentru studiul individual. Obtinerea celor 6 credite functioneaza dupa principiul "totul sau nimic " adica, cu alte cuvinte, daca vei promova examenul de analiza matematica cu minim nota 5 vei castiga toate cele 6 credite alocate respectivei discipline!
Fiecare din cei 3 ani de studii de licenta are alocat 60 de credite din totalul celor 180 credite(60x3). Daca intr-un an de studii nu acumulezi un minim 30 de credite nu vei putea promova in anul urmator! In situatia in care ai credite restante din anul anterior va trebui sa recontractezi disciplinele nepromovate si sa refaci in totalitate toate activitatile de studiu colectiv si individual pentru acele discipline. Recontractarea si refacerea disciplinelor nepromovate se face contra cost --- suma de bani este stabilita de fiecare facultate in parte si este diferita de la o disciplina la alta. Mai mult, suma respectiva se adauga platii taxei anuale de scolarizare pe care va trebui sa o platesti caci, intr-o asemenea situatie, adio loc finantat "de la buget"!

p.s. Daca deschizi fisa disciplinelor din link-ul de mai jos vei afla creditele alocate fiecarei discipline la facultatea de matematica informatica Cluj :http://www.cs.ubbcluj.ro/......2017-2018/

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Creditele le obtii luand examenele nu cumparandu le

| Richard_Vass_1999 explică (pentru alessia5158):

Mi-am dat seama de intrebarea proasta pusa, dupa vreo ora de vorba aici acasa, si mi-am dat seama, m-am lamurit si acolo si aici laughing Multumesc pentru raspuns!