| Anasta11200 a întrebat:

Cât de greu este cu adevărat să devii doctor? De mult timp am o înclinație pentru chimie și biologie, dar mă gândesc dacă aș face alegerea corectă ținând cont de cât de greu spun oamenii că este

4 răspunsuri:
| carla73838 a răspuns:

Pentru a deveni doctor ai nevoie de facultatea de medicina, clar (6 ani) plus rezidențiat 4 sau 5 ani. Când vrei sa devii doctor, iti dedici tinerețea acestui domeniu. Trebuie sa iti asumi acest lucru insa vei fi mandra de reușitele tale. E drept ca trebuie sa ți cam consumu adolescenta studiilor insta asta înseamnă medicina. Trebuie sa te dedici și sa fie cumva parte din viata ta. Trebuie sa te pregătești pentru admitere temeic încă din primul an de liceu.

| carla73838 a răspuns (pentru carla73838):

Scuza mi greșelile de ortografie.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Un doctor este platit bine,dar mai bine nu te duce la medicina,sora mea e si zice ca e ft greu, plus multe examene, stres si batai de cap. Cum a zis si Carla, trebuie sa iti dedici tineretea numai pentru asta, in plus in sesiuni mai ca iti tai venele de atata invatat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punctul meu de vedere e una din cele mai grele si complicate meserii. Trebuie sa inveti de sa rupi 6 ani la facultate si apoi cativa ani de rezidentiat.
Da, medicii sunt acum destul de bine platiti si exista satisfactii enorme cand salvezi vieti... dar trebuie sa iti placa domeniul ca sa rezisti.