| Dalmore a întrebat:

Cat de importanta e poza la CV? sad Am uitat s-o urc si l-am trimis deja.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e covîrșitor de importantă. Aduce doar un plus de culoare

| barosanu69 a răspuns:

Conteaza ce scrie in cv, nu poza

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde pentru ce ai aplicat, daca e un job care presupune interactiune cu oameni posibil sa conteze

| PainTech a răspuns:

Dintr-o simpla cautare pe google am observat ca exista mai multe tipuri de angajatori :

- Cei care apreciaza o poza in CV.
- Cei carora nu le pasa de poza, ii intereseaza doar ce stii sa faci.
- Cei care sunt enervati de poza, au impresia ca ocupa loc inutil pe un document care trebuie sa fie cat se poate de compact.

Deci, orice ai face, cam tot aia e.
*Asta NU se aplica in cazul in care angajatorul a cerut in mod pecis poza in CV.

| Dalmore explică (pentru PainTech):

Deci orice as face, cuiva tot nu o sa-i convina. laughing
Am inteles, multumesc.

| Ax3LdeV a răspuns:

Daca este un domeniu in care imaginea conteaza fii sigura ca imaginea ta conteaza

| Evolution a răspuns:

Sau o alta sugestie pentru care majoritatea angajatorilor apreciaza, le mai trimiti odata cv-ul si cand trimiti, specifici motivul. Adica faptul ca ai uitat sa pui poza de profil poza pe CV sau ai mai corectat anumite greseli s-a.m.d.
Nevoia de perfectionare este apreciata la nivel international. Chiar era un discurs pe Youtube legat de chestia asta.
Eu am patit sa trimit un proiect (nu era de nota 10) la un profesor universitar anul acesta si dupa aproximativ cateva ore am mai trimis inca o data si am specificat ca am mai adaugat cateva chestii la el.
Profesorul mi-a apreciat ambitia si mi-a dat 10 happy
Ideea este ca asta inseamna ca te intereseaza, nu ca arunci un mail universal la 10-20 de firme si sa fie cu noroc. Asta inseamna ca iti doresti cu adevarat postul respectiv si vrei sa fie perfect CV-ul.
Desigur, mai sunt si cazuri ca 5% dintre angajatori sa nu le pese dar na... eu zic ca incercarea moarte nu are happy. Eu daca as fi in locul angajatorului si vad ca un om imi trimite de 2 ori un mail si imi specifica lucrul asta, vad ca este interesant si il chem sa il vad si in practica happy
Succes!

| Dalmore explică (pentru Evolution):

Eu m-am gandit ca daca o sa trimit varianta corectata, o sa creada ca nu sunt atenta la detalii. Desi sunt, dar nu stiu cum mi-a scapat de data asta laughing. Asa, poate crede ca asa am vrut eu sa trimit, fara poza... nu stiu, ma mai gandesc putin.

Multumesc.