Întrebare recomandată | Mirceadumb a întrebat:

Cat de importanta este perceperea culorilor in cadrul meseriei de ofițer motoare pe o nava? Am un mic defect. Sunt putin colorblind (nu va toate plansile din testul cu buline) am carnet iar în viata de zi cu zi nu ma încurc in a distinge culorile, doar atunci cand sunt nuanțe derivate (galben neon/cafea cu lapte) din astea mai complicate, eu văd culoarea dar nu stiu cum sa o definesc.
Aștept opinii, poate chiar cineva avizat sa imi dea un răspuns.

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nimic nu poate inlocui testele si s-a spuna daca te incadrezi sau nu. Poti face un examen la un cabinet psihologic care este pe domeniu sau chiar cu licenta pentru meseria asta. E contracost si nu te poate refuza nimeni.

| Mirceadumb explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am intrebat mai multi doctori si au zis ca pentru motoare este ok, nu e problema. Era problema pentru punte acolo unde trebuie sa vezi foarte bine culorile. Din ce am auzit pe la motoare nu sunt asa mult pentru ca in principal meseria se ocupa cu mentenanta si repararea defectiunilor. Mai astept pareri!