| anonim_4396 a întrebat:

Cate grame are doua pungi de orez?

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

E robot nu ii raspundeti

6 răspunsuri:
| Feitan a răspuns:

Aparent 1000g (kg), intrebarea e pusa prost da cred ca mi-am dat seama ce vrei sa intrebi de fapt :)).

https://www.mega-image.ro/......kg/p/10906

| Feitan a răspuns (pentru Feitan):

1000 grame/ 1 punga.

| StrongHeart a răspuns:

Cate grame au, e gresit sa spui cate grame are si se numeste dezacord.
Daca e plural e "cate grame au", daca e singular"cate grame are o punga"
O punga normala de orez are 1kg, adica 1000 grame cum ti-a spus cineva mai sus.

| zilog a răspuns (pentru Feitan):

Pungile pot fi si de 12Kg, chiar eu mi-am cumpărat in urmă cu câteva zile o pungă cu 10Kg așa să o am în casă în caz de apocalipsă,
Mi-am luat si alte lucruri care nu expiră curând ( pește uscat sărat șî afumat ce nu are nevoie de figider, sare grunjoasă ne iodată, am pus borcane cu murături, mi-am pus ardei iuți la uscat, am luat 10 Kg de kaizer și l-am făcut ca pe jumări și l-am pus cu untură sărată în borcane, am mai cumpărat fasole mazare 10Kg de spaghete paste făinoase, 20pungi mălai, 10kg făină, sosuri care expiră in 2026, condimente de toate felurile că daca ai fasole cu kaizăr parcă ar merge și niște enibahar si piper, mi-am luat brânză cu mucegai care se usucă in timp și ține 100 de ani, am mai luat miere de albine 100% naturală, mieji de nucă, propolis. am luat 20 bax-uri de apă minerală cea mai ieftină cu putință.
Oricum lucrurile astea le-as fi cumpărat in decurs de 1 an, acum dacă ele nu se stircă nu mă incomodează cu nimic că le am deja în casă, așa de rezervă,
Eu sunt volutar la CRUCEA ROȘIE si recomand tuturor oamenilor să aibă tot ce le trebuie in casele lor si o geantă cu minimum necesar pentru supraviețuire de maxim 10 Kg
in care sa aiba acte, bani si bani mai marunti gen de 1 leu 5 lei nu doar o hartie de 1000 CHF, 1 telefon mobil incarcat cu credit, o lanterna, un briceag din ala cu furculita cutit si lingura, ceva medicamente, si haine, eventual si haine pentru copii, cam greu daca ai copii mici sa cari si copii si hainele si mancarea pentru ei.
dar e bien sa ai totul pregatit, nu se stie niciodata când se poate intampla o invazie, o alunecare de teren, o calamitate naturala, o furtuna, o inundatie, o exploizie la o fabrica care sa scape in aer substate si sa trebuiasca evacuata zona,
Asa ca este bine sa ai o geantă cu strictul necesar pe care sa pui mâna când fugi din casă și să știi că ai actele acolo si bani si telefon si mancare si nr de tel ale prietenilor rudelor scrise pe hartie si baterie incarata de rezerva externa.
plus chibrituri sau bricheta, eventual daca ai si un cort al indemănă si mai poti sa cari nu strică să infigi mâna si in ăla când iesi pe ușa.
Adică să fie gata pregătite sa nu stai sa te cauti oare unde o fi card-ul de sănatate dar buletinul când arde casa.
In total am dat 400 euro pe toate astea,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de punga dar astea standard au un 1kg deci doua pungi are 2kg.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scrie pe fiecare cât are
800 sau 1000 punga deci doua au 1600 sau 2000 grame