| anonim_4396 a întrebat:

Catelul meu Oddy avea un prieten tot catel Durlea, Oddy e pechinez, iar Durlea ciobanesc. Pe Durlea il aveam in grija din vara trecuta, pe atunci si el si Oddy erau pui, si au crescut impreuna. Durlea insa a trebuit sa plece la familia lui ieri. Iar Oddy a ramas la fel ca mine, fara prietenul sau bun ( intrebarile mele anterioare pentru cei ce nu stiu laughing ) eu ma joc cu e, dar nu pot tot timpul caci mai sunt si la scoala si mai fac si alte chestii.
Credeti ca Oddy ii simte lipsa prietenului sau cu care a crescut la fel cum o simt eu prietenului meu?

6 răspunsuri:
| NasteaV a răspuns:

Da, cred ca ii e dor de el.

| NoemiLorena a răspuns:

Cu siguranta.Animalele nu au o ocupatie mereu.Ele au nevoie de prieteni cu care sa se joace.Asa cum tu ii simti lipsa prietenului tau, el o simte de 100 de ori mai tare lui Durlea.Ai putea incerca sa iti faci cat mai mult timp pentru el, sa nu se simta singur.Ai putea sa ii inlocuiesti vechiul prieten, cat de mult poti. Timpul petrecut cu Oddy e important.Acesta va fi mult mai fericit daca va avea cu cine sa se joace is pe cine sa muste, etc. Sper ca te-am ajutat.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Da. Nu stiu de ce unii spun ca animalele nu au sentimente.

| Hexiled a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Am observat ca are multa energye, de obicei se juca cu prietenul lui pana oboseau si se culcau laughing

| katy a răspuns:

Da o s aii fie dor.Cumpara-i mingiune sau alte jucarii cauciucate, pe care sa le roada, sa aiba ocupatie, cat nu vei fu acasa cu el.

| RoxanaY a răspuns:

Si animalele au sentimente, la fel ca oameni si seamana foarte mult cu oamenii, mai ales cainii ex: sunt si oameni buni si oameni rai/sunt si caini buni si caini rai, sunt si oameni prietenosi si oameni respingatori/sunt si caini prietenosi si caini respingatori si lista continua.

Daca caini au sentimente si se comporta ca oamenii, simt si ei dorul deci este foarte posibil ca Oddy sa-i simta dorul prietenului sau cum ii simti tu dorul prietenului tau.