| anonim_4396 a întrebat:

Cati dintre voi au primit un job stabil si modest de pe platformele de recrutare la care inca lucrati si-n momentul actual? Care din ele v-au salvat vietile?(eJobs, indeed.com,etc.)

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Eu doar mi-am depus dosarul, am mers la proba scrisă+ interviu și aia a fost niciun act medical necesar în afară de adeverință de la medicul de familie

27 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Posturi.gov.ro

suntserios
| suntserios a răspuns:

Linkedin

| Violleta2022 a răspuns:

Linkedin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

A,da imi amintesc si site-ul asta. Doar cu dosar de inscriere si pentru cei care au minim 6 luni de munca, iar la alte posturi deja cer aviz psihologic. La tine ti-au cerut astea? Ce proba scrisa sau practica ai avut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am avut cont si pe LinkedIn. O adunatura de ingamfati care cauta crema cremelor,te ignora,iar cei care vor stagiu de practica sunt respinsi fara motiv(nu-ti trebuie facultate de stagiu de practica,dar na, nepotismul si alte mijloace tembele cum exista in continuare, din pacate), deci n-am nici o sansa, oricat de bine e creat CV-ul si profilul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Total gresit mentalitatea ta!

Linkedin este cea mai mare platforma profesionala internationala!
Este foarte buna si foarte eficienta, atunci cand iti acuti job sau cand noi ne cautam angajati si-i selectam de pe linkedin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Asa am crezut si eu. Mi-am pus sperantele si in aceasta platforma si degeaba. Zici ca i-am injurat pe toti far a injura de-mi intorc spatele. Am vorbit normal, frumos, cu intrebari unde era nevoie ca sa aflu si sa fiu implicata in proiecte, colaborari, stagiu de practica, job... Mi-au vazut CV-ul si nu le-au mai convenit persoana mea. Ce sa inteleg? Zici ca s-au raspandit stiri cu mine cum ca am comis crime si trafic de droguri de sunt respinsa in continuu. Ce se petrece?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

La cum scrii pe aici chiar cred ca i-ai injurat pe toti happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am actualizat la CV de l-am zapacit. Scrisoarea de intentie mi se pare in plus, cred ca nici aia nu mai are valoare. Mai lipsea sa gravez CV-ul pe o placuta de argint sau aur si sa-l public asa. Poate ar fi avut mai multa valoare cu metalul pretios inclus laughing Acum sincer, nu pot falsifica un CV doar ca sa am sanse de a fi integrata profesional. Formulez frumos, pun poza cu mine, tot tacamul si mi se intoarce spatele?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Stiu exact ce si cum am vorbit pe cealalta platforma, deci nu generaliza doar pentru ca aici vorbesc mai dur!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Lupul isi schimba parul dar naravul ba

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Asculta,vrei sa crezi ce spun, bine. Nu crezi, du-te-n sloboz de aci!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur aia pe linkedin nu au apreciat limbajul asta asa slobod, daca imi permiti jocul de cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Bun,deci de e de retinut ca platforma asta e mai rezonabila. Mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Unde pot vorbi direct, vorbesc direct. Unde trebuie vorbit formal, vorbesc formal. Termenul adaptare iti sugereaza ceva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca nu ai experinta in profesia aceea, poate nu ai fost suficient de politicoasa cu ei, poate nu ai vocabular profesional si atitudinea corecta, poate nu ai avut un CV bun, poate ai vorbit prea mult, poate nu ai pus intrebarile corecte samd.
Atitudinea, prezentarea ta si prima impresie sunt decisive la un interviu!
Nu vorbesti neintrebata, nu pui intrebari decat despre firma si jobul vacant, ii lasi pe ei sa conduca interviul fara sa-i perturbi si fara sa fii agasanta. Daca treci de primul interviu si esti chemata la cel final, atunci inseamna ca esti printre preferati si ai sanse sa iei jobul.
Ti-as recomanda sa te inscrii la companiile de Recrutare ale fortei de munca di orasul tau, sa ai interviuri cu ei ca sa inveti sa te comporti profesional la interviu si ei iti vor gasi joburi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pari sa lucrezi la ceva extrem de maret dar inca sub tutela anonimatului(companie secreta). Consider ca din acele putine interviuri de-a lungul anilor in cazul meu am fost cat se poate de controlata(asta din ce ai descris mai sus,cu vorbitul, sa nu insist, etc.). Interviurile in engleza sunt o problema recent. Probabil incep sa uit si aia singura limba straina pe care o stapanesc de ani de zile. ANOFM-ul sau AJOFM-ul nu ofera prea multe. E nevoie si acolo de experienta pentru frizer, coafeza, manichiurista iar majoritatea sunt joburi pentru barbati(sofer de tir, zugrav, dulgher, etc.). Am incercat cu sondaje online platite. Dureaza mult, foarte mult pana strang suma de bani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea multa informatie personala happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

E momentul sa pun mana pe sticla aia mare de whisky din dulapul meu si sa beau cateva guri mari,sa ma ametesc mai repede si sa uit. Toate conversatiile online de-a lungul anilor sunt coplesitoare, pare ca extrag tot mai putin din ce e necesar mie. Cer site-uri care sa ajute,mi se ofera suturi in fund,stigmatizare si minciuni in loc de site-uri. Ceva imi spune ca nici aici nu este locul pentru mine si nu cred ca va exista pe undeva. Poate site-urile de webcomic-uri. Poate acolo munca mea va fi vizibila, apreciata si platita, e munca multa si riscuri multiple dar na, sacrific iar din timpul, varsta si energia mea pentru a 999-a oara. Alta solutie pentru mine nu mai exista recent,sunt ca si pe moarte. Simt cum ma degradez pe interior pe zi ce trece. Nu-mi mai pasa ca nu sunt asigurata medical si ca la orice problema probabil voi muri cu zile,nici consultatiile nu mai sunt ce erau,sunt efectiv diagnosticata la misto, unele circumstante numai tin de controlul meu orice as face. Nu sunt inteleasa, ci ignorata, ca si cum as fi comis ani de crima fara a comite ani de crima. Cat o-i mai trai, o-i mai trai. Ce rost mai are? Ma voi refugia unde consider, sa uit tot ce a fost in acesti ani de viata si sa nu-mi mai pese crying

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

De munca se gaseste, trebuind doar sa iesi din casa si sa-ti iei un job modest, dar care te plateste pentru munca prestata, pana iti gasesti ceva mai bun. Sunt sute de locuri de munca in comert, la serele de flori si legume samd.
Probabil ca nu esti inca disperata sa mananci, sau sa ai un banut cu care sa-ti cumperi un medicament la nevoie, ori sa-ti faci asigurare de sanatate, ca atunci nu ai mai sta pe ganduri si ti-ai lua orice job, care aduce bani munciti cinstit.
Alcoolul nu ajuta la nimic, doar iti prajeste creierul si iti urca starile de anxietate si nervozitate.

Iata si sfatul unui miliardar:
https://www.facebook.com/reel/1646041212493367

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu esti de acord cu creare de benzi desenate sa le public si sa fac bani,asa-i? O consideri o pierdere de timp. Ma sustine prietenul pe treaba asta,ma ajuta, ma incurajeaza ca va fi bine si ca-s pe calea cea buna, am tot ce trebuie(mergea si de un job in plus sa castig banuti dar mai bine trag tare aici pe zero bani ca apoi sa vina castigurile incet si sigur). Cum de invalidezi si nu sprijini idei din afara cutiei?
Sfaturile miliardarilor sunt simple vorbe si atat. Nu explica intreg parcursul, ci rezultatul. Candva am gasit fel si fel de sfaturi si am tras concluzia asta, deci continut in zadar. Mersi oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Cat despre alcool, stiu exact cand sa consum si pentru ce. Chiar ma ajuta si nu glumesc. E necesar si perfect normal atata timp cat nu exagerez. N-am ajuns mahmura sau in coma alcolica, deci se poate tine sub control.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau, nu stiu ce sfat sa-ti dau cu benzile desenate, fiindca nu ma pricep in acest domeniu si nu stiu daca se pot face bani cu ele. Ce stiu despre benzile desenate din ziua de azi, este ca nu mai deseneaza nimeni de mana, totul se face pe computer folosindu-se programe si software performant.

| Violleta2022 a răspuns:

In ce privesc sfaturile acelui miliardar, sunt perfect adevarate si reale si crede-ma ca toti am luat-o de acolo, ca generatia noastra nu s-a nascut bogata sau din parinti bogati si ca sa ai ce manca, ce imbraca si ceva banuti de vreo distractie, trebuia sa-ti iei de munca, orice gaseai, pana ne-am terminat facultatile, pana ne-am gasit servicii pe masura profesiei samd.

Tu est nocoroasa ca ai pe altii care te intretina si nu esti disperata ca nu ai bani de mancare, de platit caldura, nu ai inca copii care iti cer hainute si mancare, asadar inca iti mai permiti sa strambi din nas, poate cativa ani, pana vei realiza ca statul asta degeaba iti aduce numai frustrare si neajunsuri si trebuie sa faci ceva real, ca sa iesi din impas.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

A indraznit acel miliardar sa spuna totul pe fata si nu pe ocolite cum fac marii oameni de succes sau sa para aroganti? Incredibil, unde sa scriu? Exista miliardari sinceri, asta e o raritate intr-adevar! Macar atat sa faca exceptiile societatii cand vine vorba de "motivationale" si "inspirationale" pentru o viata mai noua. Apreciez de data asta. E acel 1% existent.

| haileewatson a răspuns:

Linkedin, si site-urile proprii ale companiilor de care sunt interesata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Miliardarul care a vorbit este Sorin Constantinescu si are o gramada de filmulete pe Instagram si FB cu el, explicand cum a inceput el, cum a muncit in Germania sapand gropi, cum a facut bani [e munc grea, cum si-a facut companie dupa aceea apoi a investit, cum isi creste si-si educa copii samd.
Toti am pornit-o de jos, ca sa ajungem sus. Toti am muncit si am facut ce nu ne-a placut doar pentru ca nu am avut pe cineva sa ne intretina.

Uite aici mai multe mini-filmulete cu oameni de afaceri care povestesc despre ei:
https://www.facebook.com/fluenmoney/reels/
https://www.instagram.com/sorinconstantinescu/