| corina1234554321 a întrebat:

Ce acte imi trebuie ca să pot merge sa lucrez în Anglia? Ce trebuie sa îndeplinesc sa pot munci acolo?

6 răspunsuri:
| AndreiIoanMsv a răspuns:

Dacă nu ai mai fost niciodată in UK, e destul de complicat, momentan. Guvernul britanic lucrează la o noua legislație prin care sa simplifice sistemul de acordare a Vizelor.
Cea mai simpla varianta este sa ai o ruda de gradul unu stabilită in UK, care are rezidenta și drept de munca permanent, și cu ajutorul ei sa aplici pentru National Insurance Number și dupa pentru Pre Settled Status, pentru reîntregirea familiei.
Alta varianta este sa îți găsești un job înainte sa vii in UK, dar compania pentru care vei munci va trebui sa plătească o garanție la HMRC, trebuie sa îți asigure cazare, tu trebuie sa îți achiți asigurarea de sănătate înainte sa ajungi(in jur de 700£), si sa mai ai in cont aproximativ 1700£. Asta este varianta legală, cea mai dificila, și aproape imposibila. Ar trebui sa excelezi într-un anumit domeniu sa poți găsi o companie englezeasca care sa își bată capul sa te aducă.
Mai așteaptă, poate se mai reglementează legislația. Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Intri pe site-ul Guvernului din UK si vezi acolo lista cu joburile cautate in UK, pentru care se poate da viza de munca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine cauta ti aici serviciu, lasa Anglia si visele, daca aici nu faci nimic ce te face sa crezi ca in Anglia se vor schimba lucrurile?

| Aeylienne a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Vorbea Cristi din București… plecat in Germania, cumpara si aduce mașini in România. Am reușit sa luam și noi un bmw e46 și suntem realizați in România? Aici se moare de foame cu tot cu statul roman ca și spectator, nu încurajez plecarea din România, dar la cum se prezintă situația si la cât de bine suntem plătiți aici, mai bine muncesc la străini decât la niște hoți cu pensii speciale, sa nu cumva sa le lipsească vacanța de paste, de florii, de vara, de sf Andrei, Crăciun, revelion si așa mai departe. Ne dam așa deștepți pe internet si ne urla foamea in burtica.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Aeylienne):

Vorbesti prostii nu am fost niciodata in Germania si nici nu cumpăr masini, e usor sa acuzi, nici nu am carnet de conducere fraiero.