| anonim_4396 a întrebat:

Ce ai alege intre o diploma de Coafor stilist sau o diploma de tehnician proiectant CAD?

10 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Depinde ce iti place tie mai mult si ce vrei sa ajungi mai departe.
proiectat cad e super, adica se cauta foarte mult, si castigi bani multi, dar trebuie sa si iti placa, e orecum desen tehnic dar pe calculator. Eu am facut cad la liceu, dar nu prea imi placea, nu mi-a placut matematica.
Deci, eu tind spre proiectant cad, dar, sa iti placa si tie, nu are rost sa faci un curs si sa il faci degeaba.

| LD_Angelica_1981 a răspuns:

Asa se scrie dar da diploma de Technician.

| kurinkita a răspuns:

Stai sa traduc intrebarea:
Ce ai alege intre o diplma de Boschetar sau o diploma de cineva care are cat de cat o meserie in proiectare?

| wolder a răspuns (pentru LaLaura):

Nu e vorba de curs. e vorba de diploma de bac

| wolder a răspuns (pentru LD_Angelica_1981):

TEHNICIÁN, -Ă, tehnicieni, -e, s. m. și f. Specialist în domeniul tehnicii (II), având o pregătire medie. ♦ Persoană care dispune de o tehnică (II 2) înaltă într-o știință, într-o meserie etc

Cum ai scris tu e gresit! Asa ca nu corecta daca nu cunosti. Invata sa vorbesti romana corect, nu rom-engleza.

| LaLaura a răspuns (pentru wolder):

Pai, diploma de bac e altceva, cred ca la te te referi tu, este ceea ce iesi dupa liceu, eu am facut liceu tehnic, profil tehnician mecatronic, am diploma de de tehnician mecatronic, dar am si diploma de bac, ca am si dat bac-ul dar am si facut atestat in domeniu, deci am 2 diplome, cel de la atestat cum ca sunt tehnician mecatonic, dar si diploma de bac.
Acum iti alegi ce doresti tu, eu nu am urmat liceul, am dat mai departe, acum sunt licentiata in drep.
Dar daca iti place atat de mult cadul ( nu prea e complicat programul, dar ai de socotit si sa aplici formule exacte, pentru a-ti iesi exact desenul, e un pic mai complicat cu formulele in spatiu), atunci alege cadul. E un program valoros si se cauta destul de mult.

| wolder a răspuns (pentru LaLaura):

Nu am lucrat deocamdata, abia acum ma mut la profilul de CAD, oricum nici meseria de coafor -stilist nu-mi place, nu stiu sa tund si daca vreau sa invat fac un curs

| LaLaura a răspuns (pentru wolder):

Da, cadul e un pic complex decat coafor - stilist si nu prea poti sa il faci in 2-3 luni cum poti sa il faci cursul de coafor.
Eu una as opta pentru cad, coafor poti sa il faci ca pe un curs daca mai doresti mai incolo.

| wolder a răspuns (pentru LaLaura):

Multumesc de sfat

| LaLaura a răspuns (pentru wolder):

Nu ai pentru ce.