| TheStranger1999 a întrebat:

Ce ati alege intre filologie si mate-info? Imi plac si romana si matematica, dar nu pot sa ma hotarasc.

PS SUNT A VII-A, DAR VREAU SA STIU DIN TIMP CE SA ALEG.

Răspuns Câştigător
| Kitty3D a răspuns:

Hei eu una as alege filologie dar acum depinde vad ca tie iti plac ambele. Trebuie sa stai si sa te gandesti la unele lucruri :
-daca vrei sa te duci pe un profil de mate-infor trebuie sa stii si chimie si fizica pentru ca vei da bac la alegere intre chimie si fizica
-trebuie sa te pricepi si la calculatoare pentru ca si acolo vei avea multe de invatat si de stiut
Daca vrei filologie :
-romana si istoria vor fi esentiale
-vei face latina care este destul de dificila si vei da si bac la latina, apoi la alegere geografie sau istorie
-matematica din clasa a 11 nu vei mai face
E bine ca vrei sa stii din timp ce sa faci asa ca mult noroc!

3 răspunsuri:
| Irena97 a răspuns:

Daca alegi mate - info o sa faci multa mate, fizica, chimie si bineinteles informatica in liceu iar bac-ul il dai la mate obligatoriu.
Daca alegi filologie o sa faci mate doar doua ore pe saptamana in clasele 9 si 10 si apoi deloc. La fel cu fizica si chimia. In schimb o sa faci pe langa romana si literatura universala, limbi straine mai mult, precum si istorie, geografie, filozofie ore destule.
Bacul se va da ca proba a doua la istorie sau geografie in loc de mate.
Cam astea sunt diferentele de profil.
Depinde si ce ai vrea sa faci mai departe si ce ti se potriveste mai bine ca materii de invatat.

| TheStranger1999 explică (pentru Kitty3D):

Multumesc pentru sfaturi si cred ca m-am decis: voi alege filologia, pentru ca aici sunt mai multe materii care imi plac.

| Kitty3D a răspuns (pentru TheStranger1999):

Ma bucur ca te-ai decis! Sper sa intri unde iti doresti. Bafta.