| Littledoctor26 a întrebat:

Ce ați alege între un job nu prea bine plătit, dar aflat la 2 minute de casă sau un job plătit foarte bine și în cadrul unei companii de prestigiu, dar la 1 oră de casă?

22 răspunsuri:
| Num?numescBrBr a răspuns:

Evident a2a varianta

| CristiDinBucuresti a răspuns:

A doua variantă dar daca esti comod alege o pe prima

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu incape discutie, a 2a varianta oricand.

| VoidEternal a răspuns:

Depinde ce responsabilitati/nevoi/pretentii am. Daca sunt doar eu si ma descurc cu salariul mic, o sa aleg varianta 1. Daca am familie, cheltuieli si trebuie sa fiu un exemplu pentru un copil clar varianta 2.

| SingleForOne a răspuns:

Dacă cunoști oamenii după personalitate, tipul de afacere, nivelul tău de studii și experiență, etc, ar fi mai ușor să alegi.
Totuși, prima variantă este bună pe termen scurt, să faci bani și experiență, a doua variantă este mai bună pe termen lung, evident.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În 1969 - la o oră. Acum - la 2 minute.

| Violleta2022 a răspuns:

Intotdeauna as alege varianta cea mai buna pe termen lung, care imi creste mie valoarea, indiferent ca ma sacrific pentru cativa ani, fiindca stiu ca-mi va aduce numai beneficii mari, pe urmatorii 30 de ani.

Deci, asa alege 100%:
" un job plătit foarte bine și în cadrul unei companii de prestigiu, dar la 1 oră departare de casă".

| DeMicUnCălător a răspuns:

Alegerea îți aparține.
Din experiența mea. Cu căt pleci mai departe de casă, cu atăt poți căștiga mai mulți bani.
Umbrela mea este deschisă pe tot mapamondul. La început motivul era aventura și dorința de a călători. acum sunt doar banii. Am facut inconjorul pămăntului de cel puțin 200 de ori și-am văzut tot ce mi-am dorit plus multe altele. Dar cel mai bine ime este acasă cu familia.

| Littledoctor26 explică:

Nu pot lua o decizie. M-am obișnuit cu acest job aflat lângă casă, dar nu îmi aduce satisfacțiile pe care le pot avea la celălalt job. Și nu e vorba doar de bani. Problema este că îmi e frică să mă arunc în a pierde două ore pe zi pentru a merge și a mă întoarce de la muncă. Dar experiența de acolo ar fi fantastică, mulți zic că aș fi fraieră să ratez oportunitatea…

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Jobul bine platit si dupa cateva luni te poti apropia luandu-ti o chirie in zona

| 4evergentleman a răspuns:

Daca nu ai anxietate a doua varianta

| EliLeli a răspuns:

Jobul f bine platit. Mai bine imi caut casa langa job mai apoi.

| Freya1 a răspuns:

Am citit ca pierzi doua ore pe drum dus întors.
Pai ai copii ce trebuie luați de la școală? Ai treburi casnice urgente de îndeplinit?
Dacă nu, măcar te recreezi în drum spre casa sau munca, mai iesi între oameni, mai vezi locuri.
(Asta dacă nu îți e o cheltuiala în plus transportul și atunci ajungi tot la acelasi salar ca lângă casa).

| anonim3247 a răspuns:

Lângă casă e cel mai bine să lucrezi.

| dullcat a răspuns:

Tind sa inclin si eu spre a doua varianta, exact cum spun ceilalti.Insatisfactia legata de salariu se va rasfrange mai devreme sau mai tarziu si asupra celorlalte aspecte din viata personala, sau va genera frustrari. Iar daca ai bani mai multi poti,, cumpara'' timpul.De exemplu, poti angaja pe cineva sa faca curat si alte cele care in mod normal ocupa timp prin casa intr-un mod nu prea placut sau productiv.Depinde din ce perspectiva privesti. Daca ai familie, poate acele 2 ore petrecute zilnic pe drum sunt pretioase pentru tine, fiindca e timp cu cei dragi sau e timpul tau pentru un hobby.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Prestigiu nu înseamnă mare lucru pentru mine, de multe ori am fost surprinsă ce bălării vorbeau oamenii din domeniul meu care se considerau experți laughing.

Contează ce viață vrei să ai, eu țin mult la timpul meu liber, pasiunile mele, prieteni și familie, nu mi-as sacrifica viața întreagă pe drumuri pentru un loc de muncă decât dacă chiar mi-ar plăcea să conduc și nu aș simți orele acelea.

Aș face asta un an, poate, să dea frumos la CV, dar atât.

Cu ce te-ai deplasa?

Dacă nu ești la volan, poți să-ti iei un Kindle și să citești pe drum, poți asculta un podcast educativ etc. Nu e timpul complet pierdut, dacă asta e problema, depinde ce hobby-uri ai.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Littledoctor26):

Așa zicem și noi

| johnnny123 a răspuns:

A doua variantă îți ofera șansa ca peste un timp (nu foarte lung) să-ți permiți să te muți mai aproape de locul de muncă. În plus, este un job care-ți oferă satisfacții și perspective.

Prima variantă ce-ți oferă, în afară de jumătate de oră de somn în plus?

| Littledoctor26 explică (pentru supadeceapa):

Cu metroul, apoi si cu autobuzul…?‍♀️
Si eu m-am gandit sa fac asta 1 an ca sa dea bine la CV laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Littledoctor26):

Eu zic să încerci.

| thankunext a răspuns:

Ce pierzi daca incerci? cateva ore pe care le pierzi pe TPU oricum

| Lukasssz a răspuns:

Prima varianta.Chiar nu as vrea sa fac 2 ore pe drum.Asta ar insemna ca as fi plecat de acasa 10 ore nu 8, deci prima varianta ma coafeaza