| anonim_4396 a întrebat:

Ce cariera v-ar tenta mai mult, ceva in domeniul inaltei tehnologii sau una ca a lu' omul asta din clipul de mai jos? http://www.youtube.com/watch?v=Ee5ECSi70e8&feature=g-vre c

Răspuns Câştigător
| IonescuOnutza1986 a răspuns:

Pe mine m-ar interesa o cariera de neurochirurg[un medic care opereaza sistemul nervos], in niciun caz "o cariera", daca se poate numi asa, ca a omului din acel clip, pentru ca ma gandesc, cand o sa ajung de varsta dansului, o sa zic ''Ce repede a trucut timpu'! Si nici nu stiu ce-am facut toata viata, cand a trecut?" si el probabil isi raspunde "Am stat cu oile pe camp cand puteam sa fiu cineva important, cineva deosebit, nu doar un simplu pastor" Ei bine, eu nu vreau sa mi se intample asta, ci din contra sa-mi rapund ca neurochirurg: "Am salvat vieti si am dat sansa la o viata mai buna pentru nii oameni si am simtit o bucurie ca i-am facut fericiti. Asta a meritat" De asemenea si alti oameni care au alte profesii importante vor fi multumiti de munca lor, dar contaza sa-ti placa ceea ce faci, de exemplu daca-ti e lene sa inveti sau chiar sa te si misti nu poti fi nici macar un cioban rolling on the floor

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns (pentru IonescuOnutza1986):

Frumos raspuns! Ti-am dat si voturi. Dar, vezi tu, cineva trebuie sa faca si "job"-ul ala. Altfel nu am mai beneficia de produsele pe care le avem acum ca urmare a acestei activitati de pastorit al oilor, cum ar fi delicioasa telemea de oaie. Deci, pana la urma niciun job nu este de dispretuit, zic eu.

| raluk27 a răspuns:

Pai de-asta a ajuns nenea la 95 de ani. Aer curat, mancare ecologica, fara stres, zgomot etc. Insa nu se poate vorbi in cazul asta despre o "cariera", ci mai degraba "parintii nu au avut bani sa ma tina la scoala, asa ca am ramas sa pasc oile". De fapt si el, ar putea spune pe patul de moarte: n-am trait degraba, le-am dat unor oraseni comozi lapte si branza, i-am facut fericiti, am ingrijit niste oi, am hranit caini. Cand faci ceea ce iti place, multumirea vine oricum, insa la un nivel diferit.