| Mogiojojo a întrebat:

Ce credeti despre targul locurilor de munca, targul de joburi care se face in mai multe orase din tara? Am vazut ca isi fac reclama foarte buna: salarii de peste 1.000 de euro, cursuri gratuite plus ca zicea ca nu trebuie sa ai studii superioare sau altele. Credeti ca sunt adevarate toate aceste lucruri? Spuneti-mi cat mai multe despre aceste targuri.
De exemplu cu ce ma duc acolo? Cu cv-ul in mana sau il pot lua pe usb?
Ce fac cand intru acolo? Stau la o coada? Sau ma duc glont la o 'taraba'? Trebuie sa le iau pe toate la rand? Nu vreau sa fie penibil.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai na, e un targ de locuri de munca. Ai sa gasesti acolo locuri de munca de la muncitor necalificat pe santier pana la ingineri. De aia si reclama cu salatii de peste 1000 euro. Ca doar nu iti imaginezi ca intri acolo si hop ai salariu de 1000 euro.

| adryang78 a răspuns:

Cel mai bine este să ai la tine un CV tipărit.
În principiu, intri și treci pe la toate "tarabele" ofertanților, discuți cu cei care oferă un loc de muncă (virgulă) cât mai compatibil cu competențele tale, eventual îți depui candidatura (lași un CV).
Unii dintre ei te vor suna pentru interviu, alții nu.
Reclama... e reclamă. happy Nu contest că au în ofertă și job-uri de peste 1000 de euro, dar să fii conștient că și competențele candidatului trebuie să fie pe măsură.
În privința cursurilor gratuite, aici plaja e mai largă, sunt mulți angajatori care oferă astfel de training-uri.

| Mogiojojo explică (pentru suntserios):

Deci nu da oricui cum se lauda ei?

Intrebarea mea era de fapt: au oferte mai bune de joburi decat as putea gasi pe olx sau ma rog in alte locuri? Adica presupun ca daca n-ai studii superioare si cine stie ce experienta tot la 300 de euro ajungi si la astia cu targurile de joburi. Va rog sa-mi confirmati ca mi se pare ca asa e.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mogiojojo):

Targul de joburi te ajuta doar sa le ai pe toate la un loc si sa discuti direct cu cineva din campania respectiva pe loc. Nu dau salarii mai mari doar ca i ai gasit acolo.

| RoCkKiD a răspuns:

Hey,

1. nu te lasa ademenit de povestea cu salariile, ei pun acolo un fel de "cel mai fericit caz".

2. Cand te prezinti acolo ar trebui sa ai 5-10 copii ale CVului printate pe care sa le poti lasa daca in urma discutie se dovedeste ca te califici pentru post.

3. Citeste siteul targului, in unele cazuri e posibil sa iti trebuiasca un fel de check in online pe care sa-l activezi cu o foaie printata la intrare.

4. Treaba cu cozile depinde de ora la care mergi, in general tine sa fie plin +-2 ore in jurul pranzului. Evident ca unele companii sunt mai atractive decat altele deci vei vedea ca la unele standuri sunt cozi iar la altele bate vantul.

5. Iti sugerez sa te gandesti al ce fel de joburi ti-ar placea si sa mergi pe la standuri siintrebi daca ai asa ceva disponibil. Nu te rusina sa pui intrebari cu privire la salarii, bonusuri etc

6. In general e o experienta faina ca daca vorbesti cu ei iti dau pixuri, stikuri si tot felul de alte prostioare promotionale laughing

Bula
| Bula a răspuns:

La targul de job-uri se cauta personal pentru diferite firme.
Fiecare afiseaza ce posturi are si in ce conditii, iar daca esti interesat, atunci mergi la ei si stati de vorba.
Poti pune intrebari, iar la urma - daca esti interesat - aplici la ei, lasandu-ti un CV TIPARIT.
Daca firma va fi interesat de persoana ta, atunci te vor chema la interviu.

P.S.
Nu uita sa scrii pe CV datele tale de contact, in special numarul de telefon! happy
Am intalnit mai multe cazuri, cand au uitat acest mic "amanunt" laughing

| RAY a răspuns:

Alea sunt ofertele in functie de cate studii, experienta ai tu in prezent, ce calificare ai?

| Dismally a răspuns:

Pai asa incearca sa te atraga, daca spuneau ca majoritatea salariilor sunt de 1200 lei nu mai venea nimeni la targ big grin Sunt si salarii de peste 1000 de euro dar pentru alea trebuie sa fii foarte bun la domenii precum IT, finante etc. Fa-ti mai multe CV-uri si mergi sa il depui la posturile de care esti interesat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu vorbesti de salarii de peste 1000 EUR dar nu stii daca sa te duci cu CV-ul in mina sau pe USB? Ei bine, eu daca as fi acolo in cautare de angajati pe astia ca tine i-as zbura din prima. Nu, puisor, mergi cu telefonul la tine si ceri frumos o adresa de email la care sa trimiti CV-ul dupa ce discuti acolo si trimiti frumos CV-ul de pe telefon. Eh, ce zici, parca e mai ca in 2019 asa, nu?
P.S. Nu e penibil sa iei toate standurile la rind - sunt standuri, nu tarabe! - dar e penibil sa aplici si la bucatari si la programatori. Ar fi o idee sa stii ce vrei sa faci, totusi.