| anonim_4396 a întrebat:

Ce domeniu de activitate s-ar potrivi unei companii de tip PFA / II ce creeaza obiecte Handmade, eu m-am gandit la comert nealimentar fiindca nu ai nevoie de diploma de studii in aceasta activitate.

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

"1729 - Fabricarea altor articole din hartie si carton;
3213 - Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articolelor similare;
3299 - Fabricarea altor produse manufacturiere;
4789 - Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse;
4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet;
4799 - Comert cu amanuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor.

Cat despre calificare, cel mai bine intrebati la Registrul Comertului, este posibil sa mearga cu diploma de studii, oricare ar fi studiile....Sincer, nu stiu cati artizani au studii in domeniu.
"

(sursa: https://www.avocatnet.ro/......made.html)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci ai de gând sa deschizi un PFA sau o Interprindere doar pentru obiecte handmade? Sper ca realizezi ca sunt niște costuri la PFA de te rup, nu-i așa?
In orice caz, Comert cu amanuntul al ceasurilor si bijuteriilor sau Comerț Nealimentar. Cred ca varianta ta este mult mai buna.

Mult succes!

| GheorghePrep a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pe cineva ce are deja deschisa o firma, si ma lasa sa imi adaug domeniul meu de activitate pentru a putea vinde pe numele firmei lui...