| Anonymous1247 a întrebat:

Ce e mai avantajos? Să învăț limba cehă de la 0 sau să continui cu germana la care știu câteva chestii de bază. M-ar interesa să locuiesc în Praga sau la Viena.

5 răspunsuri:
| allemyl a răspuns:

Mai bine continua cu germana.nu are rost sa irosesti ce ai invatat pana acum, si in plus, si Germania mi se pare o tara destul de evoluata.Acum,alegerea e a ta. Faci cum crezi happy

| vlad89c a răspuns:

Cu germana mergi ori unde in lume, la fel ca si engleza si franceza, insa daca vrei sa locuiesti in Praga vei invata cu timpul si limba ceha daca va fi nevoie.
Insa dat fiind ca Austria si Germania inconjoara Cehia, nu cred ca va fi prea mare nevoie.
Iti recomand sa continui cu germana si engleza.
Daca vrei la Viena nici nu mai e de discutat, acolo trebuie germana, pentru ca nimeni nu vorbeste cu tine engleza acolo.
Succes!

| Anonymous1247 explică (pentru allemyl):

Da, cred că ai dreptate.

| diditza23 a răspuns:

Si eu tot cu germana as fi continuat daca as fi in locul tau si as alege Viena (cunosc cativa care locuiesc acolo si sunt foarte multumiti de traiul pe care-l duc acolo happy )

| Oana92 a răspuns:

Continua cu germana