| xDxDxDxDxD a întrebat:

Ce este un domeniu IT? ce lucrezi la acest domeniu? ce profil trebuie urmat pentru a ajunge acolo? cele mai importante detalii despre el.Mersii:* Fundita pe loc`!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci un profile mate --info la liceu apoi ai doua mari facultati la care poti continua. Informatica sau Automatica si Calculatoare.

In ceea ce priveste IT ai doua mari domenii HARD (care implica programare de microprocesoare sau orice alt dispozitiv care contine un cip programabil ) si SOFTWARE un creezi aplicatii, practic toate programle pe care le folosesti de zi cu zi, toate siteurile pe care le vizitezi.

11 răspunsuri:
| 1AlexS a răspuns:

IT-ul este un domeniu foarte extins, ceea ce inseamna ca ai foarte multe optiuni, printre care:

Administrare Linux
Webdesign
PHP - programare web avansata
Grafica publicitara (Photoshop, CorelDraw)
Tehnica fotografica - prelucrare
Machetare
HTML
CSS
Flash
JavaScript etc.

Din pacate nu exista nicio facultate care sa te invete sa lucrezi in aceste programe, insa exista foarte multe cursuri care te pot ajuta sa te specializezi. Desi cele online sunt foarte tentante, este foarte posibil sa nu intelegi foarte bine ce ai de facut, asa ca opteaza pentru cele la care trebuie sa participi cu prezenta. Astfel, vei putea sa pui intrebari si sa iti faci cunostinte noi cu ajutorul carora poti aprofunda informatiile asimilate.

Descopera un program bun si foloseste-l

Fiecare domeniu existent, detine o serie de programe ajutatoare, cu ajutorul carora poti invata si practica sferele existente. In functie de preferinte, cauta informatiile necesare la cursurile urmate, iar daca nicio vaianta nu te multumeste, fa-ti un cont pe site-urile de specialitate si intreaba-i pe cei mai experimentati. Cu siguranta iti vor oferi informatiile necesare si altele suplimentare.

Aasta am gasit Funda?

| artur99 a răspuns:

Pai depinde... Exista IT soft si hard.
Hard inseamna sa repari calculatoare, iar soft inseamna sa programezi aplicatii online sau offline.

Daca te referi la profilul de liceu:
Profilul real, specializarea matematica-informatica...

| artur99 a răspuns (pentru 1AlexS):

Pentru editor imagini sau web design: photoshop sau online: http://pixlr.com/editor/
Pentru programare: Netbeans

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru 1AlexS):

Cum adica nu exista facultate. dar la facultatea de Informatica sau ce de Automatica si Calculatoare ce crezi ca faci? inveti sa gatesti?

| artur99 a răspuns (pentru suntserios):

Amandoua facultatile studiaza acelasi lucru?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru artur99):

Nu chiar. la informatica nu vei face nimic legat de partea hardware

| ElaIliesi a răspuns:

Domeniul IT include programatorii dar si alte persoane care isi desfasoara activitatea online sau lucrand cu retele, softuri - chiar daca doar pe partea de promovare, cum sunt specialistii seo. poti urma o facultate ca politehnica sau poti urma cursuri de programare, de seo.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Normal ca nu ai asigurat un loc de munca. Nu suntem pe timpul comunismului sa iti dea statul loc de munca. Te duci la interviu si daca esti bun de ceva esti angajat.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Ai pus intrebarea asta de vreo 20 ori si tot de atatea ori ti s-a raspuns. Daca nu ai inteles pana acum nici nu e cazul sa mai intrebi despre cariere in IT