| Sawarekh a întrebat:

Ce fac cu viata mea? Mai merita sa lupt in viata asta?

Am esuat pana acum in 3 domenii care chiar mi-au placut/imi plac.

1 )Acum 6 luni de zile, am incercat imobiliare (6 luni de zile) imi place sa negociez si sa interactionez cu oameni, lumea mi-a spus ca am charisma si un vibe interesant problema este ca nu faceam bani din asta...am facut o singura tranactie, nu ca nu ma pricep, ci pentru ca piata e instabila.

2)Am colaborat ca si Graphic Design, vreo 6 ani, in paralel cu imobiliarele, am ajuns la un nivel avansat, iar cand a trebuit sa ma angajez, mi s-a oferit un salariu de mizerie, am incercat la alta companie cu timpul si era un salariu micut cu care nu mi-as fi permis sa stau cu chirie, am continuat sa aplic, peste 300 de mail-uri, multi nici nu mai au nevoie de Graphic Designer.

3)M-am reprofilat de aproximativ 2 ani pe web design (am invatat HTML, CSS si acum invat JavaScript) cu speranta ca sa fac ceva de viitor si mai bine platit.
Am incercat sa aplic pentru intership sau pur si simplu sa lucrez ca web designer (nu raspunde nimeni la mail-uri) se cauta doar oameni cu experienta minim 5 ani cunostinta pe partea de codare.

Deci am esuat si in domeniul asta, fiindca am auzit ca piata e suprasaturata pe IT, sansele sunt mici sa te angajezi.

Incep sa intru intr-o depresie, nu ma pot realiza pur si simplu...

Nu garantez ca mai am putere sa mai invat altceva, dar ce a putea sa mai incerc?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Ai putea incerca urmatoarele:
- Frizer ( iti trebuie cateva cursuri facute ( cam peste 3-4 din ce am inteles ) si in rest experienta multa pe care o faci imediat dupa ce ti-ai gasit scaun liber la vreo frizerie. Si cu timpul, daca iti faci clientela, iti deschizi propria ta locatie.

- Electrician. E ceva ce necesita minim 3-4 ani investiti in practica si cursuri/postliceale. Dar la final merita ca se castig destul de multi bani din asta ( mai mult daca ai tu ciubucuri/lucrari. Nu daca esti angajat undeva)

- Operator de CNC-uri. Cunosc o persoana care a lucrat in domeniu de peste 5-6 ani si acum o duce bine mersi prin Belgia cu salariu de 5000 de euro

Si in rest, daca vrei sa te realizezi cu bani multi intr-o perioada relativ scurta, cam ai nevoie sa-ti incepi o afacere proprie.

Sa fi angajat undeva, nu prea ai cum, daca nu ti-ai urmat de tanar o traiectorie anume. Asta am observat eu. Daca nu ai urmat de mic, un domeniu anume si nu ai investit destul de mult timp in el, nu prea ai cum sa faci prea multi bani din asta. Decat daca esti probabil vreun geniu, sau ai pile undeva.

Eu unul am inceput sa lucrez in afara ( Anglia ) de la 19 ani pana la 21. Eram un simplu tanar iesit de prin bancile liceului fara nici un pic de idee sau habar de ce ar trebui sa fac. Nu am avut de mic nici o inclinatie anume, sau cel putin, nu aveam habar de ele si mai mult eram preocupat de jocuri/desene animate.
Singurele inclinatii pe care le aveam, era desenul si putin din psihologie ( pe atunci nu eram constient de inclinatia mea spre psihologie si nici nu mi s-a zis asta, pentru ca majoritatea timpului eram tacut si imi pierdeam timpul aiurea ) Probabil daca eram constient de asta atunci, urmam o facultate de psihologie si acum cel mai probabil, eram psihoterapeut.
Dupa ce am venit din afara, m-am angajat intr-o fabrica. Am lucrat ca muncitor necalificat si dupa 3 ani, mi s-a oferit posibilitatea ca fabrica respectiva sa ma reangajeze ca asistent in departamentul de inginerie sau cum scrie in contract, Tehnician proiectant CAD.
Si de atunci lucrez de doi ani ca tehnician proiectant si fac in paralel si facultatea de inginerie ca sa avansez in cariera. Insa, daca ar fi sa esuez in directia asta, cel mai probabil, as incerca in psihologie.

Ideea e ca trebuie sa iti iei ceva timp, si sa te gandesti cam la ce ai fi tu bun, sa faci o lista cu carierele care se bazeaza pe atuurile tale, si sa le iei prin eliminare.

Generatia noastra, a celor care au avut parinti in perioada comunista sau postcomunista, din pacate nu am avut parte de indrumare si intelegere din partea lor. Abia au dat si ei de libertate si nu au stiu ce sa faca cu ea. Erau invatati sa lucreze 30+ ani intr-o societate acolo unde se gasea loc si cam asta era. nu aveau aspiratii, vise, inclinatii, etc. Pentru ca asa ceva nu era permis in acea perioada. Si ca rezultat, am iesit noi. Copii care au incercat sa faca ceva, desi nu aveau habar din lipsa indrumarii parentale.

11 răspunsuri:
| Cinic a răspuns:

Meserias in constructii, instalator, sofer de tir/camioane, acoperisuri de case gen lindab and stuff... facultatea nu prea mai are valoare financiara. Stiu un baiat care se ocupa cu fiare si face o galagie de bani. Piata este supra saturata de absolventi de facultate. Uitata-te pe statisticile din sua mai ales. Si mai ales la somajul in randul femeilor. In sua sunt milioane de barbati si de femei care au mastere si studii superioare si totusi stau pe ajutor social, mai ales femeile. Barbatii sunt dispusi sa faca munci mai de jos sau sa se reorienteze catre alte domenii in timp ce femeile prefera sa stea pe ajutor guvernamental decat sa faca un job sub " nivelul" lor.

| Sawarekh explică (pentru Cinic):

Nu pot sa fac asa ceva, sunt niste domenii urate, nu vreau sa spun dupa catva ani '' iar ma duc la scarbici''
Eu vreau sa imi placa ceea ce fac, sa am un domeniu ce necesita o gandire brilianta, creativa, sa gasesc mereu solutii si sa ma depasesc pe mine prin provocariile domeniului.
Asadar, nu pot alege instalator...imi cer scuze;(

A wow, si cum de stau pe ajutor social? adica cum au obtinut asta daca sunt sanatosi? ca sunt curioslaughing

| Cinic a răspuns (pentru Sawarekh):

Atunci daca iti doresti munci pe baza " creierului tau briliant", imi cer eu scuze ca te-am insultat, sugerandu-ti munci ft bine platite laughing.
In sua si in canada este relativ usor sa primesti 1200$ pe luna+ ajutor de chirie+ ajutor de hrana. Mai ales daca esti femeie. Poti invoca faptul ca ai probleme mintale gen anxietate sau suferi de bipolaritate sau esti in depresie si chiar pe motiv de obezitate. Legile de genul sunt unele populiste si astfel extrema woke, pardon, partidul liberal progresist isi pot asigura un numar cat mai mare de votanti. Cam cum este la noi cu sticla de ulei, galaeata si cei 2 mici si o bere. Pwlimea te voteaza laughing

| gabicoo a răspuns:

Voluntar în Ucraina.

| aaanamariaaa a răspuns:

Sa știi ca putina lume în viata asta ajunge sa facă cu adevărat ceea ce ii place, asta în primul rand. Și dacă ajunge sa facă ceea ce ii place, de multe ori este plătit în ultimul hal, luat în râs. Ceva prin care ai trecut și tu. Poate sa te gândești la ce altceva care ți s-ar potrivi, și cu studiile pe care le ai dar și ce abilități ai tu ca om. Dacă numai IT ți ar place, până la urmă te poți "mulțumi" și cu mai puțin pana cauți experiență ca să poți avansa și sa iei atât cât meriți. Mi as dori sa îți pot da un sfat nai util, dar nimeni de aici nu cred ca ar ști sa îți zică altceva sa te ajute pentru că noi nu știm dorințele tale. Poți cauta pe( posturi.gov.ro ) da un search pe județul tău, poate vezi un job sa îți placa, sau care sa te mulțumească financiar cât de cât, e platforma de joburi la stat. Multa bafta.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Daca asta vrei sa faci trebuie sa lupti.Doar nu te asteptai ca terminand o facultate sau niste cursuri, primul tau salariu sa fie de milionar. Trebuie sa suferi putin, sa te faci cunoscut pentru calitate, iar apoi rezultatele vor veni singure

| adryang78 a răspuns:

Problema este, din câte îmi dau eu seama, că ai interese exact pentru domeniile în care este extrem de greu să te realizezi.
Pentru început, scoate complet din calcul ideea de a face o carieră în IT. Inteligența artificială deja a început să acapareze piața, mai întâi pe partea de grafică. Nu va mai dura mult și va fi prezentă în toate ramurile conexe - programare, web design etc.
În imobiliare este extrem de greu să evoluezi. Nu imposibil, doar foarte greu.
Dacă tot îți place să negociezi și să interacționezi cu oamenii, cred că în domeniul vânzărilor ți-ai putea folosi cel mai bine talentele. Se caută mereu oameni pe domeniul ăsta, cam pe toate nișele. În plus, sunt și firme care se respectă și îți oferă și prime de incluziune (acum ani de zile, când am lucrat în domeniu, am primit în primele trei luni de la angajare câte 700 de lei în plus pe lângă salariul fix și comisioanele aferente vânzărilor, în condițiile în care salariul minim net pe economie era cam 1300 de lei, parcă).
Pe de altă parte, o persoană dedicată poate urca rapid pe scara ierarhică în domeniul vânzărilor.
Succes și s-auzim de bine!

| Ocreștină a răspuns:

Mănâncă sănătos, dormi nopțile, renunță la păcate, spovedește-te. Exista iad!

| samiZiciPompier a răspuns:

Exagerezi. Nu cred ca e nevoie de oameni cu 5 ani exp pe IT. Iti dai seama ca multi angajatori cauta negrisori pentru munci derizorii. Un om cu 0-1 an exp e ideal, ca cere putini dolares la salar.
Alte idei:
1. popa
2. lautar
3. doctor
4. avocat

Iti dai seama ca oamenii fac multe tampenii in viata,
se distreaza, se imbolnavesc,
eventual mai si mor etc.

O sa fie nevoie de astia mereu.
Bafta barosane, sa faci banul gros.

| RAY a răspuns:

Buna,la acelasi concluzie am ajuns și eu după ce am studiat piata muncii, foarte puține locuri de munca pe domeniul IT chiar și în acele puține se cere experiență, ca top am observat că se caută operator calculator pe salariu de 2500 lei, call center pe limba franceza tot pe 2500 de lei,ți as sugera sa vezi de freelancer dar și acolo e full de indieni sau persoana fizica autorizata pe un anumit domeniu din IT,e trist sa termini o facultate și să nu ai loc de muncă, poți vedea și de un curs de calificare gratuit, locuri de munca se găsesc în fabrici, clovo, frizeri, construcții

| Sawarekh explică (pentru Ocreștină):

Dar mananc sanatos, fac sport de 8 ani, dimineata fulgi de ovaz, respect corpul, tot ce trebuie.
Si uite ca nu ma ajuta, tot cei rai izbandesc in viata, in timp ce eu ca sunt corect, nu am nici un castig! Asta e corectitudinea vietii?