| StrongHeart a întrebat:

Ce face farmacistul?

12 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Executa ordinele big pharma. Gurile rele spun ca unii nici n-au facultate, ca in computerele alea ar exista un program, care iti indica ce sa dai pacinetului. Scrii acolo: dureri de cat, si il recomanzi p-ala care ti-l indica calculatorul, in functie de unde au mai mare comisionul. Oficial insa, trebuie sa stii chimie, sa stii ce si cum reactioneaza elementele chimice intre ele, ca sa nu ii faci mai rau omului. In principiu vinzi. Stai in picioare. Si mai dai si ce scrie pe reteta. Unii mai fac si contabilitate primara la depozit, depinde daca scrie in fisa postului

| Catalin77945 a răspuns:

Deci aici depinde ce fel de farmacist, sunt farmacistii care lucreaza in mediul academil, altii in spitale, altii in farmacii ma rog.Ideea e ca cei mai intalniti sunt totusi cei din farmacii, in mare un farmacist sau un sef farmacist sta si se uita daca asistentii de farmacie isi fac treaba sau poate sa vanda si el daca vrea in mare, sau poate sta la calculator sa vada cat trebuie sa vanda din stoc si ce trebuie sa vanda sa-si faca norma cam asa functioneaza la noi...Acum asta e doar farmacistul din farmacie, https://medijobs.ro/blog/care-sunt-optiunile-de-cariera-ale-farmacistilor ai aici mai multe informatii

| TFL007 a răspuns:

Face bine e in carantina laughing

| Sofer a răspuns:

Vinde medicamente.

| darrio2007 a răspuns:

Ce sa faca? Cred ca bine.

| WhiteLife a răspuns:

"Persoana titulara a unei diplome de farmacist, care-si exercita profesia sa in oficina de farmacie, industria de medicamente, in laborator (farmacist analist - cu specializarea: biochimie, chimie sanitara, controlul medicamentelor, toxicologie)."

| Balalau95 a răspuns:

Flotari

ai pus intrebarea prea vag, si nu imi pare rau ca te corectez, totusi, hai sa iti dau un raspuns corect:
1. farmacistul TREBUIE sa stie chimie la greu, si vreau sa spun... LA ULTIMUL GREU
2. TREBUIE sa stie interactiunea diverselor substante si medicamente cu, corpul uman, insa mai ales
3. TREBUIE sa stie toate afectiunile posibile ale corpului uman si ce medicamente ajuta sau dauneaza
4. TREBUIE sa stie fiecare medicament, fiecare prospect de medicament, fiecare compozitie a unui medicament, si fiecare efect secundar al unui medicament (am pus 4 "fiecare" la un singur punct, ar fi trebuit sa pun 4 puncte, dar deja te incarc la greu)

samd... mai sunt si altele, cum ar fi interactiunea cu, clientii, care e mult mai complexa decat o vanzatoare de prune de la o taraba, care incearca sa te fure de un leu, eu ti-am spus numai lucrurile pe care le-am vazut, personal... nu am facut scoala de farmacie, sa le stiu pe toate care sunt despre ce face un farmacist

iar toate astea inainte de ce a scris cineva mai sus ca DOAR "vinde medicamente", dupa toate astea mai trebuie sa fie si vanzator, sa administreze stocul, sa ia banii clientilor, sa faca gestiunea, inventarul, samd ca orice vanzator

te-am convins, te faci farmacist? big grin

| Catrice a răspuns:

Privește cerul.
Ah, stai, astea nu erau teme de grădiniță.

| Mipasususuyamyamyam a răspuns:

Vinde.

| StrongHeart explică (pentru Balalau95):

Ma pasioneaza plantele,as vrea sa stiu mai multe despre botanica.
Daca farmacistul e cu chimia, nu prea s-ar pupa cu ce vreau.
Cat despre "doar vinde", sunt convins ca munca lor e destul de complexa, nu e ca si cum iei un om de pe strada si il faci farmacist, cum ai zis tu trebuie sa stie medicina teoretic.

| StrongHeart explică (pentru TFL007):

Papa grosu' la salar' laughing