| Andreiiii1234 a întrebat:

Ce facultate imi trebuie pentru a deveni fermier? Cum devin fermier?

12 răspunsuri:
| BestHelper a răspuns:

Nu iti trebuie facultate pentru asa cv.Iti trebuie o ferma de care sa te ocupi.

| oo4099 a răspuns:

Cred ca agronomie

| bledyuc a răspuns:

Daca te intereseaza utilajele agricole Facultatea de Ingineria Sistemelor Biotehnice e cea mai indicata, dar eu nu stiu pe ce vrei sa te axezi. Vrei agricultura, zootehnie sau alte ramuri?

| AndraNicoleta a răspuns:

Cumpara-ti o ferma, creste animale si cultiva pamantul. Vei fi fermier!

| bledyuc a răspuns:

Tu pe ce vrei sa te axezi. Pe crestere de animale, agricultura sau autovehicole agricole?

| lea72 a răspuns:

Iti trebuie o facultate in domeniul agriculturii, gen zootehnie, agricultura, medicina veterinara. Nu ceva anume, se pot face si cursuri doar.

| nistor12 a răspuns:

Salut Fermier devi sa spunem batand din palme in ghilimele deoarece trebuie sa ai un spatiu special amenajat si am uitat sa specific nici-o facultate trebuie sa ai ti-am spus spatiu special amenajat mare si sa ceri niste fonduri europene si pe urma iti incepi afacerea Funda :XXXX

| xBya a răspuns:

Daca faci facultatea de zootehnie e ok.

| Andreiiii1234 explică (pentru bledyuc):

Pe cresterea animalelor. Imi trebuie facultate?

| Zenithf a răspuns:

Pentru a deveni fermier ai nevoie de bani, nu de facultate. Sa cumperi teren, sa cumperi samanta, puieti si animale. Sa cumperi ierbicide si ingrasamnite pentru plante, furaje pentru animale. Si am uitat sa mai vorbesc si despre utilaje, unelte, dependinte (siloaze, turn de apa, alte constructii si instalatii). Constituie un avantaj sa ai cunostinte de agricultura si zootehnie si cunostinte de economie. asa, si iti trebuie bani si pentru salarii pentru personalul angajat. Se poate inlocui cu copii si alte rude, daca ai familie mare.

| JohnnyBi a răspuns:

Iti faci cont pe facebook si dai la aplicatii acolo la farmville laughing

| Tig3rM1hai a răspuns:

Nu ai nevoie de facultate pentru asa ceva rolling on the floor eu unul nu am auzit asa cevaa