| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Ce facultati de teatru sunt in Bucuresti? Cum se procedeaza pentru acte? E cu medie? E cu sau fara bani? Cat de bine se castiga la teatru? Cum faci rost de un post bun la teatru?(nu neaparat sala aceea, tetru. Ma refer ca actrita in special)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

UNATC.
Se intra cu examen de admitere, practic și teoretic, deci trebuie sa dovedești ca ai înclinații in acest domeniu.
La teatru nu se câștiga bine, ai salariu de maxim 2000 lei pe luna ca începător.

2 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns (pentru Bondarel99):

De unde 7-800, nu 2000. Nu prea lucrezi ca angajat permanent, mai mult colaborări, tot felul de mizerii. Anul trecut, înainte de măriri, un actor de la Teatrul Național, cu 20 și ceva de ani „vechime" lua 2680 de lei. Și era distribuit în 7-8 piese. Zic din știute, nu din auzite, din păcate. sad

| Bondarel99 a răspuns (pentru ChristianKalman):

Cei care fac meseria asta in Romania o fac din pura pasiune. Daca nu ai noroc sa prinzi vreun rol prin filme, seriale etc. nu prea poti supravietui doar ca actor.