| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Ce inseamna experienta comerciala? Adica azi am fost contactata din partea companiei VEO si mi s-a spus ca cauta oameni cu experienta profesionala, in special experienta comerciala. Ce locuri de munca sunt vizate in zona experientei comerciale?

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Haide să o spunem așa: dacă ai fi avut experiență comercială, ai fi știut.

| helpforyou a răspuns:

Agent de vanzari in principal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

VEO se ocupa de vanzari/achizitii in general deci se refera la agent de vanzari

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru suntserios):

Si daca as fi avut in trecut meseria de vanzatoare/casiera se pune? Ca si asta tine de comert!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Vinzarea si prezentarea produselor de la ușă la usă in blocuri, trebuie sa stii sa prezinti intr-un mod simplu si pe intelesul oamenilor ce vinzi tu acolo, si sa vezi in ce targhet de varsta se adreseaza ce vinzi tu, celor tineri sau celor varstnici ca aceia nu au bani, pensiile sunt mici si nu i si permit ei, dar in final trebuie sa i ti spun ca vei avea de mers pe jos din bloc in bloc si de dus muncă de lamurire, asa ca daca locuiesti in Bucuresti cheama ma sa ti fac masaj la picioare vei avea nevoie la cît de mult vei merge pe jos, ce varsta ai? Suuces

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu stii ce inseamna experienta comerciala, comentariile sunt de prisos.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Experienta comerciala se refera la abilitatile si cunostintele dobandite prin munca in domeniul vanzarilor sau al afacerilor. Acestea pot include abilitati precum: identificarea si abordarea potentialilor clienti, negocierea si finalizarea tranzactiilor, stabilirea si atingerea tintelor de vanzari, gestionarea relatiilor cu clientii si intelegerea pietei si a produselor.

Locurile de munca vizate in zona experientei comerciale includ, dar nu se limiteaza la: vanzator, reprezentant vanzari, consilier vanzari, manager de vanzari, director de vanzari, consultant comercial, analist de piata, si manager de relatii cu clientii. Aceste pozitii pot fi gasite in diverse industrii, cum ar fi retail, servicii, tehnologie si produse de consum.