Întrebare recomandată | WayhaughtK a întrebat:

Ce merita mai mult sa te faci? Cu un viitor sigur.
Psiholog sau veterinar?

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna. laughing

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Depinde pentru care din ele ai mai multa chemare.Sunt destul de diferite ca si profesii, amandoua sunt banoase(la asta cred ca te refereai) cu conditia sa fi bun in ceea ce faci.Ambele cer rezultate bune din partea ta pentru a avea "pacienti". Daca nu te atrage nici una mai mult, cam greu de luat o decizie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1 analizeaza-ti pasiunea
2. banii si cariera, ori o viata fericita/implinita
?

| Alexia789 a răspuns:

Cu psihologia in Romania nu faci banilaughing psihologia e un domeniu opus medicinei nu stiu cum le-ai ales pe astea 2. daca vrei sa urmezi psihologia du-te in alta tara aici stai pe salariu minim pe economie daca esti la stat

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca iti place mai mult sa ai groja de animale-veterinar.

| ALGator a răspuns:

Daca inclini spre psihologie ia in considerare si pe verisoara ei psihiatria. E mai puternica ca profesiune.

| ArchangelKnight a răspuns:

Veterinar, clar! Oamenii sunt tot animale happy, dar mult mai complexe (și în gândire). Iar dacă devii un foarte bun psiholog, o să ai foarte mari bătăi de cap. Un foarte bun veterinar, se înțelege mai bine cu animalele. Și dacă nu ești bun veterinar, tot cu animalul te înțelegi mai bine.winking

| RoCkKiD a răspuns:

Ambele meserii sunt scumpe..in sennsul ca e foarte scump sa faci studiile + sa deschizi cabinet.
In cazul prihologiei, vei ave 3 ani de facultate + 2 de masterat + minim 3 de formare. Formarea consta in module lunare sau bilunare care costa cel putin 100 E/modul. Apoi va trebui sa iti iei dreptul de libera practica si sa stai minim 2 ani sub supervizare (vei plati din buzunarul tau supervizorul).
Dupa ce incepi sa lucrezi, in functie de localitate sedintele costa 50 lei +, dar va trebui sa iti cumperi testele, sa platesti utilitati, sa iti utilezi cabinetul + sa platesti supervizorul in acei primi 2 ani.

Ca veterinar e probabil mai usor deoarece te poti angaja la o clinica (desi ma indoiesc ca sunt multe posturi disponibile) dar si acolo te astepta minim 5 ani de studii (licenta + master).

| Uxellodunon a răspuns:

Ca veterinar poti sa faci foarte multe. Veterinarul nu e doar ala care iti castreaza pisica.

La ceea ce se gandeste lunea cand aude veterinar este clinicianul la care iti duci animalul de companie, si asta e o varianta, dar in oras e foarte multa competitie si iti trebuie o investitie de inceput pentru infintarea unui cabinet. In clinicile mai mari ai medici pe mai multe specializari, ca si in medicina umana.

Un veterinar poate lucra in orice domeniu legat de animale si de controlul alimentelor. Nu tine doar de animalele de companie, ci in primul rand de animalele de ferma, de interes economic. Fiecare ferma are macar un medic veterinar angajat care lucreaza acolo, si e platit destul de bine, dar nu e munca usoara.
Medicii veterinari mai lucreaza si in abator, unde examineaza carcasele si le declara apte pentru consum.
Mai lucreaza si in laboratoare de analiza, structurate pe judet (ansvsa) unde controleaza probe de la ferme, tin evidente epidemiologice, controleaza probe alimentare. tot felul de chestii. Pe partea de laborator se lucreaza in biologie moleculara, microbiologie, parazitologie, toxicologie si multe alte sectoare.
Medicii veterinari mai lucreaza si in parcurile nationale, gradini zoologice etc (tipul ala cu fluturii de la antipa - veterinar e si ala)

Castigurile financiare variaza mult in f de domeniu, competitie, reputatie persobala etc.

Domeniile bine platite sunt chirurgia, cardiologia, imagistica (domenii foarte specializate si cu multa munca) ingineria genetica in ferme, si domenii nişă in care putini medici lucreaza (citologie, virologie).
La polul opus sunt angajatii din petshopuri.

In concluzie, medicina veterinara inseamna multe. Nu este de recomandat daca vrei sa faci veterinara doar din copasiune pentru animale sau daca ai impresia ca e mai usoara decat medicina umana, ambele sunt foarte grele, desi admiterea la mv e mai usoara. Trebuie sa ai inclinatie pentru stiintele medicale si sa stii sa inveti, pentru ca e mult de ivatat.

regis
| regis a răspuns:

Psihologie canina. Cesar Millan pare a avea viitorul asigurat...

| Uxellodunon a răspuns (pentru RoCkKiD):

6 de licenta cu masterul inclus, si sunt multe locuri la buget. Ca sa iti faci un caabinet e problenaa cu competitia, dar nu doar asta inseamna medicina veterinara. Domeniul cuprinde orice e legat de animale (in primul rand cele din domeniul zootehnic) si controlul produselor alimentare.

| unnume8 a răspuns:

Eu consider ca desi oamenii au probleme, toti isi iubesc animalele si daca acestea patesc ceva, ei vor sa le ingrijeasca, si cel mai probabil veterinarul are mai mult succes in cariuera lui. Soer ca te-am ajutat.

| porcarumadalina a răspuns:

Dupa parerea mea ambele

| 4b a răspuns:

laughing nu exista viitor sigur
Alege ceea ce iubesti, si iubeste ceea ce ai aleswinking