| Aldutssss31 a întrebat:

Ce meserie care sa nu necesite școala ar putea avea cineva fără bac? Ma gandesc la asta pentru că nu mai am timp pentru invatat, facultate si toate astea, dar nici să rămân la nivelul de vânzător pe salarii de 1400-2000 de lei nu imi doresc.Ce curs de calificare se caută si poti ajunge sa câștigi bani destui daca te implici? M-am gândit până acum la make-up sau unghii pentru ca imi place dar cu toate astea sunt extrem de multe fete care fac asta de multi ani si trebuie si investit destul la inceput.

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ca și consultant într-un magazin de haine mi se pare decent. Mediu curat, lejer, salariu este mic dar e comision pe vânzări. Nu ai nevoie de calificare. Dacă ai așteptări mari de la viață îți recomand să continui studiile.

| Den1sa a răspuns:

Poti sa faci ceva online cum ar fi
dropshipping sau sa fii freelancer eu fac asta de la 14 ani dar fac acum si a doua facultate, iti recumand si tie macar liceul sa-l termini.
Daca vrei mai multe datalii spune-mi!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai gresit ca in loc sa te ocupi de invațat ai ramas gravida, ce credeai ca daca faci copil ai scapat de griji? De abia acum incep problemele si tu nu vei avea timp si de cursuri si de copil tu ai nevoie de bani sa cresti copilul nu sa faci alte cursuri sa investesti alti bani si sa te umplii de diplome cu care nu faci nimic se pune praful pe ele, cauta sa te angajezi oriunde numai face mofturi ca nu esti in situatia de a refuza, ai copil, tatal copilului te ajuta cu bani? Sau il doare undeva de voi.

| Nouvel a răspuns:

Agricultura!

| dinaprilie a răspuns:

Ai putea sa mergi in strainatate sa lucrezi intr-un depozit de ex la impachetat sau la picking. 1500-2000 euro

| BuLaNNNeL a răspuns:

Pai, caută cursuri de calificare și alege-ti de acolo. Operator CNC- fabrici. Utilaje, mașinării, motostivuitor etc.
TIR- e plin de gagici profesioniste happy.

| RobertMoon a răspuns:

Poti face curs de coafor sau chiar frizerie, pe langa salariul de baza faci si ciubuc... sau curs de ospatar.

| Tito97 a răspuns:

Meserie nu știu, dar dacă știi engleză avansat și franceză/germană mediu, te poți face operator call centre pe 800 de euro/lună. Nu se cere studii superioare pentru așa ceva. Doar atestat de limbă străină.

| AlinMrs a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu vad unde a mentionat ca a ramas insarcinata. Si cu toate ca, ce legatura ar avea asta cu continuarea studiilor? Nu se poate face scoala si cu copil? laughing

| GouDidodino a răspuns:

Văcar sau cioban, la alegere