| anonim_4396 a întrebat:

Ce meserie vor avea cei care termina Facultatea de Litere?

Răspuns Câştigător
| narcis13 a răspuns:

Practic, nu ai o meserie anume inscrisa pe diploma de licenta.Esti licentiat in filologie, cu o anumita specializare.
Mai tarziu, poti ajunge profesor, traducator, jurnalist dar depinde de abilitatile tale.

16 răspunsuri:
| cyufulyky a răspuns:

Profesori de limba romana...eu asa stiutongue

| wannabe a răspuns:

Profesor de franceza / engleza / romana posibil si latina

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Licentiat in filologie (asa scrie pe diploma).

mira
| mira a răspuns:

In functie de preferintele fiecaruia pot fi alese ocupatiile:profesor, traducator, jurnalist, editor de carte, cercetator, autor de dictionare, critic literar, bibliotecar.Totul depinde de performantele individuale si de specificul masteratului.

| viki a răspuns:

Profesori.

| Mefisto23 a răspuns:

Nu cred ca o termini daca pui o asa intrebare!winking

| dya_4589 a răspuns:

Pai depinde. Eu m-am inscris la sectia LMA si pot sa fiu translator si chestii de genul, insa depinde de ce sectie alegi.

| maddy09 a răspuns:

Cred ca profesori...happy

| NOC a răspuns:

Profesor de limba romana/engleza/franceza; traducator, interpret.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai profesor! e cel mai bine zic eu laughing toti zic ca e naspa ca profesor dar e cel mai bine... doar ca iti bati capu daca vrei sau daca nu vrei cu niste copii! gandeste-te meseria de profesor iti da si mai mult timp...

| allexya100 a răspuns:

Din cate stiu eu poti iesii profesor in facut de ce specializare ai facut... dar aici e o gama larga...ca de ex purtator de cuvant...traducator editor de carte, scriitor si prostii din astea. eu de ex vreau sa fac litere si sa predau lb romana si lb engleza ca voi da la profil romana-engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai de a spala veceu si a fa curatane dept copici

| Teo_Gherghinis_1991 a răspuns:

Facultate inutila. Poti scrie articole si fara facultate. Alege ceva mai folositor. Am destui prieteni ce au terminat la "litere" ce se bucura de salariu de la Mc.D. Mi se pare ca sistemul de la litere este inefiecient. Faci facultate sa predai o materie pe care deja ai parcurs-o la liceu, eventual mai faci si un master si doctorat pentru a preda la facultate studentilor ce vor ajunge si ei eventual profersori. Un cerc vicios inutil. Inveti ca sa ajungi prof, ca sa ii imveti pe altii sa fie proseri. Unde este evolutia? Unde este creatia? O carte o poti scrie in timpul liber daca te pasioneaza. Critic? Fiecare dintre noi are o parere, punct de perspectiva, opinie, fiecare dintre noi poate critica. Facultatea de litere este doar o capcana a unui sistem bolnav. Studiaza piata muncii inainte sa iti alegi facultatea.

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru Teo_Gherghinis_1991):

Imi pare rau sa iti spun, dar cam duci Romania in jos! Fiecare face ce facultate doreste, ceea ce il pasioneaza, ce ii place.

,, Faci facultate sa predai o materie pe care deja ai parcurs-o la liceu, eventual mai faci si un master si doctorat pentru a preda la facultate studentilor ce vor ajunge si ei eventual profersori. Un cerc vicios inutil. Inveti ca sa ajungi prof, ca sa ii imveti pe altii sa fie proseri. Unde este evolutia? Unde este creatia?,,

Vrei sa ramanem fara profesori? Asta iti doresti tu? Profesorii sunt foarte importanti si au un rol foarte mare in viata studentului. Ei te pot indruma, inspira, motiva, invata si o gramada de lucruri! Daramite un profesor special! Nu prea avem in zilele noastre profesori care sa isi faca meseria din toata inima, sa vrea sa creeze o lume mai buna, sa isi invete copiii lucruri -pe care probabil le va puncta toata viata acel student. Un profesor este ca un parinte.

,, O carte o poti scrie in timpul liber daca te pasioneaza,,

Intr-adevar, cei cu un talent desavarsit pot. Dar niciodata nu va fi la fel de buna ca unul cu experienta si munca in arta filosofiei, limbii romane si engleze.

Fara facultatea asta o sa moara Romania si limba noastra. Avem nevoie de oameni inteligenti, sa stii. Si da, putem realiza multe si fara facultatea aceasta, dar nu toata lumea este atat de motivata.

Sa nu mai zic de traducatori, si ei sunt la fel de importanti.
Imi cer scuze ca am scris asta, am 13 anihappy

| Teo_Gherghinis_1991 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Apreciez raspunsul tau. Dupa ce ajungi la facultatea de litere si eventual o finalizezi, contacteaza-ma si convinge-ma atunci, cu ajutorul rezultatelor obtinute.

Pana atunci, iti doresc succes in tot ceea ce planuiesti sa faci!

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru Teo_Gherghinis_1991):

Nu doresc sa merg la facultatea de litere, dar daca mi-as dori, cu siguranta as fi o profesoara de minune!