| anonim_4396 a întrebat:

Ce munca in Romania este platita cu 50 - 55 de milioane de lei vechi?

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Multe: programator, avocat, economist, jurnalist, arhitect, ingineri, si multe profesiii facute in regim liber profesinist (gen cabinete de medicina dentara individuale)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Toate de mai sus, cred ca dupa facultate poti avea asa salariu, nu? sau doar cu liceu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar cu liceu nu poti practica acele meserii. Salariul ala il primesti daca ai facultate si ceva vechime

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Inteleg

| KodrutZ a răspuns:

Frecator de menta aka parlamentar/senator/ministru/director pe la eu stiu ce regie unde nu se face nimic, video-chat girl, sofer, etc. Depinde, suntserios a scos din burta niste profesii care nu garanteaza nici un salariu nimic. Uite, am un vecin care e economist cu vreo 8 ani de experienta si ia 11 mil si bonuri. La noi nu exista ca in alte parti categorii bine definite ca salarizare si beneficii, depinde foarte mult unde lucrezi, cum ai stiut sa te vinzi si, daca e la stat, cine e in spatele tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pai cam cat ia un programator in ROmania?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Care dintre ei? Un debutant ia in jur de 2000 ron, poate chiar mai putin. Depinde unde si pentru cine lucreaza. La niste ani de experienta si firme decente, poti sa sari lejer de 2000 EUR net.

| Peridava a răspuns (pentru KodrutZ):

Dar un inginer in combinate ca Azomures, Arcelormittal, etc?

| KodrutZ a răspuns (pentru Peridava):

Ce combinate visezi breh? Am un prieten inginer care face proiectare in autocad si mai si lucreaza in ture si nu ia nici 2500 RON...

| Peridava a răspuns (pentru KodrutZ):

Astea doua, cel putin ala din Galati, functioneaza binisor.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Fara studii superioare si fara sa nu fi bazat pe domeniu, nu cred ca poti primi bani multi stand degeaba..cu exceptia celor din parlament.
http://www.hipo.ro/......in-Romania
O zi buna:)

| KodrutZ a răspuns (pentru Peridava):

Galatiul e pe duca, au cazut preturile in bot. Plus de asta, au fost privatizate. Crezi ca astia de afara vin ca sa dea salarii bune aici? In Iasi au omorit un lider sindical cu niste ani in urma tocmai fiindca sustinea drepturile salariatilor... Nu prea vezi ingineri cu salarii de genul asta, poate doar in domeniul telecomunicatii/retelistica.

| Peridava a răspuns (pentru KodrutZ):

Stiu povestea din Iasi. Dar cunosc un inginer sef de sectie in Galati, Nevasta e simpla muncitoare. Arunca cu banii in stinga si in dreapta, mituiesc sefii mai mari sa-i tina in functie si mai intretin si copiii. Au bani multi desi nici unul nu face bani in afara serviciului. nu le place munca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti avea si salariul ala fara facultate. Sau nici cu facultate.

Depinde mult de cat esti de bun in meseria respectiva, experienta pe care ai acumulat-o, respectiv anii de experienta.
Nu-ti da nimeni 5500 lei ca ai terminat tu facultatea de nu stiu ce, nu stiu unde si esti totusi muci.

Am fosti colegi de facultate care au ajuns foarte bine, inca de cand au terminat, iar altii nici acum nu si-au gasit de lucru, dar au terminat aceeasi facultate. Asta ca sa vezi ca nu facultatea conteaza si o facultate terminata nu te face om inteligent.

Experienta+capabilitatile tale sunt cele care te duc mai sus. Se poate plati binisor si-n Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Afacerist mai.Cu imobiliare, masini etc. Bisnitar mai binespus. Iei un 200 de oi slabe, le dai graunte 3 luni si le vinzi la un pret dublu.sa si cu imobiliarele, cumperi ceva, ii mai pui un bec si il vanzi din nou. Bine ca trebuie sa ai niste bani stransi. Si un fond pentru cautiune.big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Peridava):

Pai da, ai zis sef de sectie. Daca e si vreun lider sindical ceva, e clar. Intrebarea se referea la salariu, cred. Asa mai sint si vamesi cu 2000 RON salariu, masina de 50.000 EUR luata cu banii jos si casa de 200000 EUR, dar fara credite in banca.

| Vanessa14 a răspuns:

Părerea mea este că cea mai bine plătită meserie este cea de judecător. Avantajul este că după 20 de ani de muncă ca Judecător intri la pensie. si pensia este de 50 de milioane bani vechi salariul este de 60 de mil. Sper ca răspunsul meu să te fi ajuta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Banii adevarati ii faci si cu 4 clase, daca esti in stare. Si ma refer la bani adevarati nu 1000-2000 de euro/luna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Vanessa14):

Era o simpla curiozitate doar atat big grin

| BoyAnime a răspuns:

Daca vrei sa iti iei bmw int-ro luna eu zic sa te faci vitanjor

| lalalulu2343 a răspuns:

O munca de rand, care poate sa iti aduca chiar mai multi bani pe luna este cantatul la nunti etc.winking Dar asta necesita mult timp de studiu inainte, inca din copilarie. Sau in politica happy