| iwannabeperfect a întrebat:

Ce posibilitati de a ma muta in NYC am, daca sunt inca in liceu( cel mai bun din orasul meu, am o medie foarte mare,profil mate info biligv), dar pe viitor vreau sa lucrez in strainatate, mai precis in U.S.A. Stiu ca e mai complicat cu vizele si de aceea vreau sa ma interesez ce trebuie sa faci pentru a locui in alt continent,etc. m-as orienta spre o cariera in medicina/ afaceri, inca nu m-am hotarat. multumesc anticipat, dau funda*

4 răspunsuri:
| iwannabeperfect explică:

* daca conteaza informatiile despre liceu.

| Radu284 a răspuns:

Daca poti sa termini liceul cu o medie mare, poti sa incerci sa aplici la o facultate din SUA, eventual si cu o bursa. Dar iti va fi destul de greu sa ramai acolo.

| iwannabeperfect explică (pentru Radu284):

De ce?

| Radu284 a răspuns (pentru iwannabeperfect):

Sunt 2 posibilitati de a ramane acolo:
1. Sa te angajeze o companie americana, si sa-ti faca un greencard. Ca sa faca asta trebuie sa demonstreze ca nu au gasit pe nimeni cu skillurile tale in america.

2. Sa te casatoresti cu un american.

Altfel, cum termini scoala trebuie sa te intorci in tara.