| AndreeaIoana29 a întrebat:

Ce pot face cu diploma de economist?
Anul asta trebuie sa intru la facultate, si pentru ca mai nimic de pe "piata" nu ma atrage, m-am decis sa aleg la ASE Relatii Economice Internationale. Insa toata lumea ma intreaba : si ce o sa faci dup-aia? Si sincer va spun, ca nu am nici cea mai vaga idee. Alte persoane imi spun: poti face orice. M-am interesat pe site dar nu scrie nicaieri ce as putea sa fac, ce job etc, sunt numai detalii care ridic facultatea respectiva in slavi. Deci, imi poate spune cineva job-uri (mult) cautate, care aduc castiguri bune cu diploma de economist? Multumesc pentru timpul acordat happy

Răspuns Câştigător
| Brotacelul a răspuns:

Ce poti face cu diploma de economist? Ce vrei tu rolling on the floor
Sincer, incearca sa te orientezi spre ceva mai "de viitor". Eu am terminat o facultate de profil, am diploma de economist si pana in prezent nu m-a ajutat cu absolut nimic faptul ca o am. Ca sa lucrezi in domeniu, trebuie experienta si cunostinte/mult noroc. Gandeste-te cati economisti ies anual de pe bancile facultatilor din toata tara.
Plus de asta, decat sa faci o facultate de dragu de-a o face, mai bine mai asteapta pana te decizi ce-ti place - nu de alta, dar sa nu regreti mai tarziu ca te-ai grabit.

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Poti face orice pe princpiul poti face orice si fara facultate.
In loc sa te intrebi ce poti sa faci cu diploma de economist (care nu e o specializare in sine, cum e contabilitatea de exemplu), mai bine te-ai intreba ce ti-ar placea sa faci in viata.
Apoi vezi ce pregatire iti trebuie pentru asta si faci facultatea respectiva.
Succes

| AndreeaIoana29 explică (pentru CataC):

Problema e ca am incercat sa ma tin pe linia de plutire la toate materiile, incat nu am avut timp sa ma axez pe ceva anume, sa imi dezvolt o pasiune pentru ceva anume. pe mine m-ar incanta maxim sa imi deschid o afacere, sa fiu seful meu, nu ma gandesc la ceva extravagant dar indiferent de punctul de plecare imi trebuie un venit sa pot face asa ceva. d-aia intreb. oare se merita ase? aud pareri impartite, si nu vreau sa ajung sa regret alegerea facuta. m-am mai gandit si la inginerie medicala, sau o specialzare in chimie alimentara. dar tot caut pe net si nu prea gasesc pareri despre subiectul asta. toata lumea IT, medicina, politie, psihologie, lucruri care ori nu ma atrag, ori nu ma pricep ( cum ar fi informatica ) ori e prea tarziu sa ma apuc de ele ( cum ar fi medicina, la care e de invatat, si in paralel cu bacul la care se pica pe capete, e destul de greu ). multumesc pentru raspuns