| sweetglitter a întrebat:

Ce pot să fac cu 10 clase? Dar cu 8?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai 10 clase poți lucra ca lucrător comercial, sa pui marfa pe rafturi, țin minte ca unul avea 8 clase și lucra la profi punea marfa pe rafturi, ca, casier îți trebuie liceul.cu 8-10 clase te primește și în fabrici

24 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nimic, i ti trebuie liceul si diploma de bac.

| PsyhoChild a răspuns:

Sofer pe tir, ai salariu mare si strabati lumea. Aceasta mi se pare cea mai buna meserie pentru cineva fara studii

| Frank51 a răspuns:

Orice îți dorești cu adevărat.

| UnDiavol a răspuns:

Sa muncești cinstit și sa pui bani de o parte nu se știe când ai nevoie de ei cu cât ai mai mult cu atâta este mai bine dar cel mai importat este sa și ajuți când vezi pe cineva ca are nevoie cu Adevărată

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te poți angaja și ca agent de securitate dar îți trebuie atestatul

| Zuzu1991 a răspuns:

Cules capsuni in tarile calde
as putea sa spun IT, dar chiar daca ajungi la un nivel ridicat, legislatia nu permite salarii mari fara destule clase (nu stiu exact legislatia, stiu ca eu am pierdut diploma de bac, si acum cand m-am angajat, seful a zis ca la ce trebuie diploma, si restul i-au spus ca nu ma poate salariza calumea fara 12 clase, asa ca m-am dus in provincie dupa dovada de 12 clase)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Agent de pază?
Aoleuuu, așa deștepți sunt și ăia? Și atunci, de ce s-o fi supărat unul când l-am făcut cioban? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

În fabrici majoritatea au 8/10/12 clase
Îmi spuneau colegii de la profi ca la angajat pe unul cu 8 clase, da spuneau de altfel ca mai și sutea ciocolati, am rămas uimit când am auzit ca o angajat cu 8 clase. Unul fiind? De ce l-ai numit asa? Te referi la un lucrător comercial? Sau lucrător în fabrica? laughing

| AndrElle a răspuns:

Multe, nu sta acasă poți face și munca necalificata. Ce știi să faci? fa bănuți.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

La agent de securitate, mă refeream.
Știu și eu de ce sunt ăștia capabili.
Știi cum e? Ăștia angajează lupii, paznici la oi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu 10 clase faci multe poti fi sofer paznic instalator mecanic meserias in constructii etc
Oricum la noi fac fraieri facultate si tot la capsuni ajung deci nu are sens sa faci mai mult de liceu
In firmele mari cu salariu mic iti cer aia bac si ca sa speli pe jos da oricum e prosteala la ei
Te folosesc ca pe un soldat si la finalul luni iei 12 milioane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avem in constructii meseriasi cu 4 clase ajunsi cu familie frumoasa respect in munca lor
Fac pana la 6000 lei pe luna si comanda tineri abia intrati in meserie care nu cunosc
Degeaba aberezi aicea
Bataie de joc pe santier e unde angajeaza mereu
Firmele bune au aceiasi oameni de ani buni castiga toti impreuna se respecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

La paza în unele cazuri mai angajează si oameni dubioși, și la 8 clase ce pretenții sa ai de la ei? Nu ca ar fi o regula, dar totuși. la unele firme de paza se bea grupa mare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să muncești necalificat în diverse munci, în construcții, agricultură, curățenie. Să faci apoi un curs de calificare de câteva luni ca paznic de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți face și curs de frizer, dacă ai cunoștințe în acest domeniu cu atât mai bine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vorbim de viața lor personală!
Nu cred că e un tip cu patru clase e in măsură să comande, ci doar să-i învețe pe incepători, ceea ce stiu deja, din experiența lor. SI probabil, fiecare novice trebuie să inceapă cu ceva, iar la inceput e doar "omul de ajutor" al celorlalti.
Câștigul probabil e binemeritat, ține de muncă până la transpiratie (fiindca corpul e supus mereu la solicitari, existând mereu pericole de accidente), ține de vechime, de hărnicie si mai ales de seriozitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

De viata personala era vorba ca ai spus vai de el
E munca de barbat
Barbatii transpira si se pot accidenta
Respect pentru aia care au scoala si un rol adevarat dar nu trimitem toti prostii la birou totusi
Treaba de jos e foarte importanta
La birou sunt doar idioti sau hai sa zic 80 la suta
Firmele de care am spus eu nu au nevoie de manageri ingineri etc
Un inginer face proiectul si altul se asigura ca se respecta
In rest nu e nevoie de carte in lucrurile reale
Daca iti educi copii ca aia care transpira sunt niste fraieri o sa aiba soc mare cand unul din asta care transpira de la 7 la 16 face dus si iese in oras unde fura gagicile tocilarului
Ne simtim destepti tocim 20 de ani pe urma lucram in birou inchis si mergem la sala visam la aer curat
Asa de prosti sunt uni
In loc sa pastreze habitatul natural al omului sa aiba mintea relaxata si corpul sanatos

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Va fi vai de el in ce priveste viata lui profesională, daca alege să rămână cu 4-10 clase, cum il încurajezi tu.
Dar, fiecare gândeste după nivelul lui de inteligență. Zi faină!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Referitor la clase recomand si eu 12 clase
Ca nu face nimic la 17 ani pe piata munci si nici nu are responsabilitati
Liceul terminat il ajuta daca in viitor vede o meserie pentru care se fac specializari
Nu poate face o postliceala sau sa ajunga tehnician cu 10 clase din ce stiu
Dar poate fi patron daca se lipesc bani de el
De obicei de astia se lipesc bani

| ZeroȘapteOpt a răspuns:

Cel puțin, dai cu nasu-n ***** și poate îți revine mintea la loc și te reînscrii cândva la liceu la fără frecvență sau frecvență redusă ca să n-o dai de tot în bară în viața asta. Târziu nu e niciodată, dar îți va fi de 10 ori mai greu după aia decât îți e acum. Crede-mă, că știu ce vorbesc.

| alex10b a răspuns (pentru Frank51):

Pe principiul ca iti doresti ceva cu adevarat si depui efortul sa termini liceul si sa iei bacul ca sa obții ceea ce iti doresti. happy

| Frank51 a răspuns (pentru alex10b):

Pe principiul ca muncești 12 ore pe zi pentru ceea ce îți dorești. Am prieteni cu 8 clase care în construcții fac 2000 euro pe lună, eu cu facultate în inginerie electrica și calculatoare deocamdată fac zero, deci nu exista limite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice.

| Simyna a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce fraier cu facultate ai fost tu, dar eu nu am ajuns la capsuni si nici unul din colegii mei de facultate nu a ajuns la capsuni, toti sunt ingineri angajati in domeniu.