| sweetglitter a întrebat:

Ce poti face cu o diploma de bac? Sunt multi oameni care au facultate dar nu au unde sa se angajeze. Regret ca m-am nascut in Romania.

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Diploma de BAC e ca barca aia dubioasa urat mirositoare din care cad bucati de lemn dintr-un film de groaza. Poate nu o sa te treaca oceanul, insa te ajuta sa ajungi pe o insula ok-ish si sa scapi de omul care vrea sa te ucida. Adica nu e asa de magnifica, insa ai mai multe sanse sa gasesti un job okay daca o ai.
Cat despre facultate, depinde si ce iti alegi. Adica sunt facultati care sunt inutile acum, crerea e mult mai mica decat oferta. Dar sunt si domenii in care oferta e mult mai mica decat cererea. Depinde ce iti alegi si cat de bun esti la ce faci.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diploma de BAC este necesara pentru inscriere la facultate sau la unele studii postliceale.
Adeverinta de absolvire a claselor de liceu atesta deja o scolarizare inalta (high school, Hochschule), necesara ocuparii unor functii publice, de birotica, lucrul si/sau conducerea unor grupuri mai mici de muncitori (de exemplu: ateliere, magazii, transport etc.).
In fond: la orice loc de munca serioasa, daca nuai experienta, atunci incepi de jos, la nivel de ucenicie. Cu timpul vei putea avansa in functie de nivelul de asimilare a cunostintelor specifice locului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă regreți, ai opțiunea să mergi să culegi sparanghel, căpșuni sau portocale cu bacul în străinătate.

| SingleForOne a răspuns:

Eu cred ca problema sta in job-urile respective. Cineva ar trebui sa reglementeze situatia prin a accepta mai multi tineri fara experienta sau experienta minima (pana in 2 ani). Diploma de bac iti poate asigura un loc de a studia in facultate, ceea ce creste sansa de angajare in anumite domenii, o sansa mai buna decat nimic. Totusi, nu doar la noi, si alte tari dezvoltate se confrunta cu aceasta problema, dar la ei e altfel: daca absolventii se descurca, la revedere! / daca nu se descurca, sa le dea un spor, ceva, sa aiba initiativa, si cel mai mult se concentreaza pe internship-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are mai multă pondere la angajare. Altfel "se uită" angajatorul la tine când îi prezinți și o diplomă de BAC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diploma o poți ține în dulap. Cu capul poți face multe tongue

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Poți avea un post de munca bine plătit fără sate chinui ca alți poți da la facultate nu ai de ce regreți ca te-ai născut in România eu sunt măndru ca m-am născut in România

| Eisenheim a răspuns:

Stai liniștită, sânt multi care au 8 clase și sânt ingineri laughing problema e că nu te-ai născut între oamenii potriviți, nu că te-ai născut în Romania happy