| Trandafiiiiiiiiiiiraș a întrebat:

Ce profiluri sunt la liceu?(detaliat daca se poate) As vrea sa scap de matematica, fizica si chimie...

9 răspunsuri:
| PaulaaIoanaaaaaa a răspuns:

Pai sunt Matematica - Informatica, unde faci matematica si informatica la greu.
Dar daca vrei sa scapi de matematica, profilul ideal ar fi Filologie, la care nu scapi de romana si limbi straine. Acest profil este ideal pentru facultatile de drept, Facultatea de Litere, Academia de Politie.
Daca mai ai nevoie de detalii, contacteaza-ma! Sper ca te-am ajutat!

| k1d0o a răspuns:

Daca vrei sa scapi de matematica du-te la Liceul cu program sportiv pe filologie sau pe atletism / handbal ceva de gen si o sa ai mai putine ore, si mai mult antrenamentwinking, acum depinde daca treci probele.

| lovelife9 a răspuns:

Profilul de filologie sau stinte sociale.De exemplu eu am 2 ore de mate 2 de fizica, 1de chime si 1 de bio (sunt in clasa a9a) in a10a nu stiu sigur, dar din a11a scapi de aceste materii ai sa ai o ora cele combina pe toate.La acest profil ai sa ai multe ore de romana si limbi..cam atat in marehappy Aaa si cred ca sti ca nu dai bac-ul din matehappy

| noname96 a răspuns:

Inseamna ca vrei la stiinte sociale sau filologie big grin

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru lovelife9):

Pai care e diferenta intre stiinte socilate si filologie? E acelasi lucru, nu?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi mai multe pe www.edu.ro
Pa, pa.

| lovelife9 a răspuns:

Pai...nu sunt sigura dar stintele sociale se bazeaza mai mult pe aceste stintelaughingadica(istorie, filosofie, sociologie etc.)

| Corina a răspuns:

Din pacate, la niciun profil nu scapi de mate, fizica si chimie, cel putin nu din cls. a IX-a. La liceul economic scapi de fizica, chimie si biologie dar din clasa a XI-a, adica faci intr-a IX-a si a X-a, iar a XI-a si a XII-a nu mai faci. La profilul filologie sau stiinte sociale, faci, dar mai putine ore decat la mate-info.

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru lovelife9):

Sociologie=?
Filosofie=?
Scuze,dar mi se pare mai usor cand imi spune cineva decat daca citeste pur si simplu o definitie din dex.