| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac daca am dat la o scoala de asistenți medicali dar simt ca nu mi se potriveste? Mie imi place acțiunea si in fiecare zi sa fie cate o nouă provocare, mi-ar plăcea în armata, dar nu stiu ce trebuie sa fac si cum o sa fie acolo, ce sa fac mai exact? Imi pare rau c-am dat aici

8 răspunsuri:
| MădălinaMaya055 a răspuns:

Pai daca ai dat acolo, nu ar fi trebuit sa iti para rau.Nu este nici vina ta, pana la urma fiecaruia ii place un anumit lucru. Daca vezi ca tu chiar nu te potrivesti, pleaca si nu iti mai poerde timpul.Fa ceva ce iti place, pentru ca vei face acel lucru jumatate din viata.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Renunti.

| NLS a răspuns:

In armata ai șansa să ucizi sau sa fii ucis.
Ca asistenta poți salva zilnic vieți.
N as zice ca viata ca asistent medical e monotona, doar surmenanta și tristă (pentru ca uneori în ciuda eforturilor, cel din grija ta tot va pleca... E ca în viata pana la urmă ).

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca trebuei sa te gandesti mai bine!
La scoala de asistenti medicali ai in fiecare zi o zi unica, noi pacienti, noi probleme, tot timpul ceva unic, urgente, ceva nou si nu ai timp de plitisit sau plafonat, ca in fiecare zi ai cazuri diferite, cu bolnavi diferiti.
Pe cand in armata este plictisitor rau, ca te scoala la ora 4 dimineata sa-ti faci inviorarea de dimineata, apoi mars, exercitii de tragere samd, Totul este f riguros si repetitiv. In plus, nu ai voie sa pleci nicaieri si nici sa faci ce vrei.
Fiecare zi este la fel in armata!
Dormitoare comune, bai comune, toata lumea poarta haine la fel, s e spala in acelasi timp, face de servici si spala wc-uri si podele, face instructie in curte, executa tot ce li se cere, fara sa cracneasca sau sa respire.
Personal, cred ca ai mai multa unicitate si varietate in mediul sanitar, decat in cel de armata.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti lucra ca asistenta si in cadrul armatei!
Chiar este nevoie de cadre medicale de ingrijire, mai ales in cazul unor situatii periculoase, cand pot fi si multi raniti.

| dexter2594 a răspuns:

Te inteleg, ca și eu am trecut prin aceasta situație anul trecut dar am renunțat la postliceala, dar nu îmi pare rău deloc pentru ca m-a dat la pompieri la Boldesti și am intrat și meseria asta eu cred ca are acțiune tot ce vrei tu...

| Elide a răspuns (pentru dexter2594):

Mie imi place foarte mult în armata, merita? La ce postliceala ai renuntat?

| xMAG a răspuns:

Urmează-ți visul și nu te uita în spate orice s-ar întâmpla, traieste-ti prezentul, Asculta-ti inima Ca să ai o aventură nu trebuie neapărat să mergem poliție sau în armată fă-ți aventură singură cum crezi tu că ți-ar place O seară bună. Gomez