| Sara2 a întrebat:

Ce sa fac daca mi-am gasit alt loc de munca si nu pot sta in preaviz? (am contract pe 4 ore dar nu l-am semnat eu)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca sa rezolvi problema amiabil cu patronul/seful, eventual amintind si de semnatura de pe contract.
Daca nu l-ai semnat, cum de ai lucrat in baza lui?

| greyhound a răspuns:

1. Nimic. Intelege ca preavizul are si el un scop
2. Vorbeste cu seful/sefa daca accepta sa iti inchei activitatea la firma fara sa ma stai in preaviz
3. In cazuri exceptionale, iti poti da demisia fara preaviz; daca angajatorul nu iti respecta anumite drepturi contractuale
4. pur si simplu pleaca; ti se va dezlega disciplinar contractul, partea buna ar fi ca spre deosebire de acum 5-10 ani nu-ti va mai face atatea probleme

| Sara2 explică (pentru Ioandelasal):

Seful nu imi accepta demisia

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Sara2):

Daca nu-ti accepta demisia poti s-o depui si sa nu te mai prezinti la lucru, cu riscul desfacerii disciplinare a contractului de munca. Nu te sfatuiesc in acest sens, s-ar putea sa te afecteze la un alt loc de munca, daca se vor cere relatii de la celelalte locuri de munca.