| Dana1999 a întrebat:

Ce sa fac daca nu am promovat bacul? Chiar nu ma descurc la matematică și am M1.
Ce alternative sunt in afara de a-mi găsi un loc de munca?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca poti cere sa dai BAC-ul doar la obiectul picat nu si la celelalte obiecte unde ai deja note peste 5.
In felul asta, te focusezi numai pe matamatica.

Crede-ma, anul acesta este anul tau, avand toata sansele favorabile sa iei matematica, deoarece este doar jumatate de materie de pragatit si inca mai 6 saptamani bune, sa lucrezi cate 10-12 ore pe zi.
Hai, curaj, inscrie-te si pregateste-te!
Iti tin pumnii la examen, sa fie cu succes!

11 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Stai acasa si tocesti M1 pana il iei.

| mgtow a răspuns:

Postliceala, curs de calificare, munca in fabrica.

| Andrei200202 a răspuns:

Foarte multe.

| Frank51 a răspuns:

Iti alegi un domeniu in care te consideri capabil, si inveti, o iei de jos, apoi te poti intretine din asta, daca esti bun.

| Jackpot2 a răspuns:

Bine ar fi sa dai bacul la mate! Măcar sa tragi la un 5, 50-6. Diploma de Bacalaureat este aproape indispensabilă!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca mergi afara, fara BAC ai sanse doar pentru munca necalificata (in agricultura, constructii sau ingrijit batarni).
De altfel si in tara este cam acelasi lucru, pentru ca se cere BAC-ul la toate locurile de munca, decente.
Ti-as sugera sa pui mana serios pe matematica, fiindca mai ai 6 saptamani la dispozitie si sa incerci sa dai BAC-ul anul asta, fiindca vai fii foaret usor, comparat cu anii precedenti, fiind de pregatit doar jumatate din materia de anul 12.
La postliceala sanitara, BAC-ul va fi obligatoriu.
Uite aici propunerea de lege, care sta sa fie aprobata in curand si banuiesc sa vor face asta, la mai toate profesionalele, unde inainte era obligatoriu sa iei BAC-ul pana la terminarea curusului postliceal, acum cerandu-se inainte, la inscriere.
https://www.portalinvatamant.ro/......-9251.html

| NLS a răspuns:

Am o prietena care nu a dat bacul, fiindcă a întrerupt liceul din proprie initiativa.
Chiar trebuie să-ți spun prin ce greutăți trece, și câte mizerii are de suferit?
In 12 ani a schimbat 15 locuri de munca, fie a avut salarii de mizerie, fie a fost relativ bine plătită însă în condiții de mizerie. (din toate punctele de vedere).
In ziua de azi nu faci mare lucru fără bac, decat dacă chiar ai înclinații puternice spre o ramura anume, și faci niște cursuri de perfecționare.
Însă fără atracție și talent, degeaba faci cursuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NLS):

E doar vina ei, oamenii de genul merita sa sufere.

| Dana1999 explică (pentru Cosmin86):

Nu intotdeauna suntem responsabili in totalitate de propria viață. Cunosc persoane care nu au avut condiții sa poata termina scoala si chiar si de etnie, unde din cauza obiceiurilor, nu si au permis sa termine studiile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dana1999):

Eu nu ma refer la cei care nu si-au permis, ci la cei care au toate conditiile (cum au destul de multi) si nu fac nimic. Si apoi toata viata iti tarasc zilele cu 2 lei pe luna si dau vina pe politica.

| Dana1999 explică (pentru Cosmin86):

Aia exista si in tari unde se oferă condiții, cu o politică buna. Degeaba. Educația se ofera, acum depinde de fiecare daca o primește.