| Nimeni20192018 a întrebat:

Ce șanse sunt să intri în armata, cu 10 clase?

24 răspunsuri:
| Solann a răspuns:

Zero!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sansa buna, daca indeplinesti celelalte criterii prevazute, pentru SGP conditia de studii este minimum 10 clase.

| dullcat a răspuns:

Slabe sanse.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://www.recrutaremapn.ro/sgp.php
Se poate. Citeste cu atentie!

| anonim3247 a răspuns:

Intri cum au spus ceilalți și faci liceul la seral și urci profesional la ei.

| anonim3247 a răspuns:

Scrie și acolo asta
SGP constituie principala sursă de formare a subofiţerilor în activitate, prin absolvirea cursurilor învăţământului postliceal militar cu durata de 1 an sau a cursului de formare a subofițerilor în activitate.
Asta o faci după ce faci liceul la seral în timp ce ești angajat la ei.

| anonim3247 a răspuns:

Mai scrie și asta și tot după ce faci liceu la seral angajat la ei faci
Totodată, SGP pot fi selecţionaţi în vederea participării la concursurile organizate pentru admiterea în învățământul superior militar sau la cursul de formare a ofiţerilor în activitate, precum și la programele de formare a maiştrilor militari în activitate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Solann):

De ce dai raspunsuri la subiecte pe care nu le stapanesti?

| sierra1 a răspuns:

ACUM se fac angajări, insistă tare că intri!

"să fie absolvenţi cel puţin ai primilor doi ani de studiu din învăţământul secundar superior, în condiţiile prevăzute de Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare"

adică zece clase

| Solann a răspuns (pentru Salontanul):

Nu am stiut ca armata a decazut chiar pana acolo.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Solann):

Asta e! Nici eu nu credeam. Am 27 de ani de armata si pe vremea mea MAC-ii (SGP-ii de astazi) n-aveai voie sa-i angajezi decat cu licelul.

| 1234568807 a răspuns:

Daca mai continua astia cu razboaiele o sa intrii fara nicio clasa

| anonim3247 a răspuns:

Și la alții era tot la fel acum mulți ani.

| Adina5 a răspuns:

Cu 10 clase, ar putea fi mai dificil să te înscrii în școala militară de subofițeri sau ofițeri, deoarece ar fi necesar să completezi studii suplimentare. Cu toate acestea, ai putea avea șanse de a fi acceptat ca soldat, deoarece educația minimă necesară este școala generală.

| sammie a răspuns:

Slabe șanse. Trebuie să faci liceu militar 2 ani și să termini cu 10.

| Mitzupitzu a răspuns:

Destul de mari acum cand avem un razboi la granita. Este nevoie de militari.

| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte posibil doar ca sa ajungi soldat profesionist, cu 10 clase, cu conditia sa ai 18 ani impliniti.
Pentru pozitii de "gradat" si ofiter ai nevoie de liceu terminat, ori curs special sau chiar Academie militara.

| Nimeni20192018 explică (pentru Salontanul):

Ai 27 de ani de armata? Si din ce ai scris să înțeleg ca ai vrea să se angajeze în armata doar cu liceul. Nu? Păi în caz de război, sa mearga la încorporare tot cei cu liceul laughing

| Nimeni20192018 explică (pentru Mitzupitzu):

Ar fi bine dacă ar fi chiar așa.

| Nimeni20192018 explică (pentru Solann):

Cu ce a decăzut armata, daca angajează cu 10 clase? Chiar te crezi atât de deștept?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Nimeni20192018):

Ai pregatit macar o data un specialist militar? Stii ce inseamna asta? Stii ca astazi, in aceasta tara, 46% dintre tineri sunt analfabeti functional? Din partea mea sa puna si cu 4 clase, dar vor ajnge sa se omoare singuri.

| Nimeni20192018 explică (pentru Salontanul):

Nu conteaza asta. Sunt țări din UE, unde sistemul de învățământ e mai prost ca la noi. Dar tinerii din acele țări, pot să faca aproape orice fără bac. Spre exemplu Franta. În Franta, poți fi Polițișt fără să ai acest "bac". happy

| Solann a răspuns (pentru Nimeni20192018):

"Dar tinerii din acele țări, pot să faca aproape orice fără bac. "
Da, pentru ca sunt pregatiti bine pentru orice domeniu inca din clasele primare.

| Solann a răspuns (pentru Solann):

Ai vrut sa-mi dovedesti ca esti un nimeni? De asta ai dat "nefolositor"?
Ma confunzi cu unii useri de pe aici care alearga dupa puncte de parca ar face bors cu ele.