| anonimaalee29 a întrebat:

Ce tari iti ofera posibilitati de a invata la facultate fara a plati prea multi bani? Sii in ce tara sunt salarii bune si chirii relativ mici?

6 răspunsuri:
| valentina2392 a răspuns:

Tu vrei multe la "pret" de nimic!

Răspuns utilizator avertizat
| LilPeep a răspuns (pentru Kevlar):

Salariile sunt mari in scandinavia insa costurile pe masura, nu gasesti locuinte de inchiriat ieftine, poate in no go zones, acolo cu arabii si tiganii gasesti ceva ieftin.

| Lostlyric a răspuns:

In Romania. Si in Romania se fac facultati cu putini bani. Intrebarea este: inveti sa ajungi la un loc bugetat?
In Romania sunt si salarii bune. Intrebarea este: esti competent in job-urile in care se castiga bine?
In Romania sunt chirii bune. Intrebarea este: te-ai muta din Bucuresti sau din Timisoara pentru Cluj sau Iasi?
Nu le putem avea pe toate. Si alte tari vin cu dezavantajele lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultati bugetate de stat gasesti prin tarile nordice.

Cat despre salarii si chirii, acolo unde sunt cele mai mari salarii sunt si cele mai mari chirii

| MihaelaDart a răspuns:

Uite un articol pe ceea ce te interesează și sper sa te ajute https://www.google.de/......-in-europa
In cazul chiriilor din Germania depinde de fiecare regiune a ei. Dacă optezi pentru Bavaria, vei găsi o garsoniera și la 1000 de euro fără căldură, dacă mergi spre Renania de Nord-Westfalia poți găsi un apartament cu 2 camere la 300-700 euro depinde de oraș.
In Grecia chiriile s-au ieftinit foarte mult, poți găsi o garsoniera in Salonic (cel mai mare oraș universitar din Macedonia) la 150 euro semi-mobilat, cu toate că există și garsoniere pentru studenți exact pentru bugetul lor. Viața din Grecia este precum cea din Romania, in schimb salariile sunt intre 500-1200 euro. Pentru a opta pentru o facultate din Grecia, aceștia în primul an de învățământ te vor învăța limba greacă, iar la finalul celor 4 ani de studii vei da atestatul în greacă.