Întrebare recomandată | FuFuVercetti a întrebat:

Ce trebuie sa stii dinainte pentru a intra la o facultate IT? Cred ca matematica e pe primul loc.Cum e materia de la acel tip de facultate? Adica mai pe romaneste as vrea sa stiu mai multe despre acel tip de facultate si daca sunt cautati in Romania ingineristi IT.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programatorii sunt cautati momentant peste tot, chiar si in Romania sunt multe posturi si bine platite.

In principiu trebuie sa stii matematica pentru ca vei da examen de admitere la majoritatea facultatilor de IT din tara.

Oricum matematica e obiectul de la ca nu se ia de la 0, se presupune ca ai deja baza (si aici ma refer la baza matematicii din liceu profil mate info). Restul obiectelor se fac in general de la 0 chiar si programarea, insa daca te duci fara nicio cunostinta de programare o sa iti fie greu si ai sa tii greu pasul cu restul care vor sti cu ce se mananca deja.

| FuFuVercetti explică (pentru suntserios):

Nu prea am inteles cu partea de matematica happy Eu sunt profil Turism (liceu tehnologic) dar au mai intrat de la profil tehnologic la it. deci cu matematica nu prea inteleg ce vrei sa zici. "Oricum matematica e obiectul de la ca nu se ia de la 0" poti sa fii mai explicit te rog frumos? happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru FuFuVercetti):

Spre exemplu la programare se pleaca in general de la 0, cu teoria cea mai de baza se explica ce e aia o variabila, structurile de date, structurile de control samd.

la matematica se presupune ca ai deja baza in analiza matematica si geometrie si se fac lucruri noi ceva mai avansate. Nu va lua nimeni analiza matematica de la 0 in facultate.

| FuFuVercetti explică (pentru suntserios):

Cu analiza ma descurc....acu geometria cred ca ar fi ceva probleme laughing

| FuFuVercetti explică (pentru suntserios):

Oare as putea face fata? happy si in IT nu-s vai de mine expert dar daca zici ca se ia de la 0... ce parere ai? happy nu sunt la profil de mate-info, dar cunosc pe cineva care a intrat thinking totusi poti spune in ce consta aceasta facltate IT si ce face mai exact un programator?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru FuFuVercetti):

Acum nu stiu nivelul cunstintelor tale, eu ti am zis teoretic ce se face, doar tu stii daca ai sa faci fata sau nu.

daca zici ca stii analiza matematica si cu ce se mananca atunci probabil te vei descurca.

facultatea, in ce consta? pai rezultatul final e sa iesi programator. ce face un programator, pai depinde. Poti fi programator web si faci tot ceea ce tine de site uri (implementare design, implementare functionalitate samd). Poti face programare diferita de web (gen aplicatii desktop, gen programare server side, gen jocuri samd. Mai poti faci si programare embeded (ceea ce tine de programarea micropocesoarelor).

ai fi programator, indiferent ce programezi inseamna sa iti insusesti niste chestii teoretice (algoritmi, structuri de date, tehnici de programare) pe care sa fii capabil sa le transpui in limbaje de programare (c/c++, java, php...)

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Pai este o matematica aplicabila in informatica si da se cauta ingineristi IT in Romania