| Catalion a întrebat:

Cei care lucreaza in armata, ce program au? Presupun ca se lucreaza in ture.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce post au. Unii la 8 ore, altii in ture sau cu program 'special'.
De retinut ca esti disponibil 24/7 dupa juramant, nu doar in timpul programului.
Daca se face o aplicatie surpriza peste noapte, se da alarma si in cateva ore pleci pentru cateva zile/saptamani in antrenament, in conditii ce simuleaza razboiul.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Una la mina, nu au toti program la fel. A doua la mina, oricind poti fi chemat de-acasa ca e vreo urgenta. Sau ca are pata comandantul pe tine, nu conteaza. Unii au de la 9 la 6, altii au ture de cate 2-3 zile cu cateva zile libere dupa. J'de mii de posibilitati.

| LisaJulie a răspuns:

Programul depinde! Dar cel mai des 8-4, sau 9-6!

| johnnny123 a răspuns:

"Cei care lucrează în armată"

Crezi că toți oamenii care lucrează în armată au același program? MApN are în jur de 75.000 de angajati, de la soldați în teatre de operațiuni până la oameni care lucrează în birou. Crezi că unul care este responsabil de sistemul Patriot are același program cu unul care se ocupă cu achiziția de nasturi pentru uniforme?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai linistit ca nu te angajeaza nimeni

| mODIN a răspuns:

Eu lucrez 7:30 - 15:30

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Când ai făcut armata?

| darrio2007 a răspuns:

De obicei se lucrează 8 ore.
In afara de cei care sunt ofiter de serviciu, comandant de gardă sau ofiter PC. Care lucreaza 24 de ore, după un anumit grafic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Am facut mai rau de-atita. Cantonamente cu antrenorul fost trupete la anti-tero. Eu personal nu am facut armata, dar am prieteni/vecini/rude care au lucrat/lucreaza in armata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine poartă armă la el are programul de când ia arma și muniția și până predă arma și muniția.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceilalți care nu poartă armă la ei că nu e nevoie, au program normal.

| Violleta2022 a răspuns:

Un medic sau un economist angajat in armata, au program fix de la 7.30 la 15.30 zilnic
Un soldat, subofiter sau un ofiter pot lucra zilnic sau in ture, depinzand de profilul unitatii la care este angajat.

| Robzo1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut, dar ca soldat dupa ce iti faci programul poti sa mergi acasa noaptea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Robzo1):

In general, da.
Alarme apar foarte rar, in general se respecta timpul liber.
Doar in timpul instructajului de la inceput (6 saptamani sau 2 luni), esti in unitate inchis, la fel si in timpul misiunilor sau aplicatiilor.
Dar in rest, ai program de 8 ore de luni pana vineri, sau in ture, cu timp liber la fel ca orice angajat.